Startsida / Redaktionellt / Nyheter

Ryanair lägger ner London från Västerås

12 juli 2010 kl 11:06

 
Den 1 november lägger Ryanair ner flygningarna från Västerås till London, skriver VLT.se. Rutten har trafikerats dagligen, men försvinner nu från flygplatsen.
 
-Vi reducerar trafiken på flygplatsen i Stansted med 17 procent och det får tyvärr konsekvenser för Västerås flygplats, säger Elina Hakkarainen, Nordenchef Ryanair.
 
Det är ännu oklart om linjen kommer att återvända efter vintern eftersom nästa års vår- och sommartidtabellen spikas först i slutet av innevarande år.

Det kan också finnas möjlighet att Västerås flygplats får en annan linje i vinter.
– Vinterschemat är inte helt komplett och det kan fortfarande bli förändringar, till exempel kan vi hitta andra destinationer för Västerås flygplats, säger Elina
 
Text: Travel News

Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett

Fler nyheter:

Annons 
Webbfrågan
Kan du tänka dig att betala extra för att slippa barn på flyget?


Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap