Barnförbjudet lockar - vuxenhotellen blir fler

25 oktober 2011 kl 10:30
Semester utan barn. Fritidsresor ökar från sex till 17 vuxenhotell. Ving dubblerar från fem till tio.
 
Att bo på hotell utan barn blir allt mer populärt. Sveriges två största charterbolag ökar utbudet av vuxenhotell rejält inför kommande sommar.
 
– För en del är det semester att bo på ett hotell utan badbollar och barnklubbar. Allt är upplagt för att man ska gå ner i varv, njuta och ha gott om tid för varandra, säger Bassam el Mattar, Fritidsresors Sverigechef.
 
Under årets vintersäsong marknadsför Fritidsresor sex hotell under varumärket Blue Couples, till sommaren blir de 17 till antalet. En ökning med 70 procent. Sju av hotellen är helt nya för Fritidsresors resenärer och två av dem finns på charternyheten Menorca.
 

Från 16 år

På ett Blue Couples-hotell är åldersgränsen 16 år och hotellet är designat med resande par i åtanke. Läget ska alltid vara bra, restauranger och barer hålla hög klass och hotellet har minst fyra stjärnor.
 
Ving har har ett liknande hotellkoncept för par som reser barnfritt, Sunprime. Till sommaren ska tio sådana hotell finnas, de flesta runt Medelhavet.
 
- Den tydligaste hotelltrenden just nu är är hotell för vuxna som reser utan barn. Inte bara bland våra egna hotell, utan vi ser det också bland övriga hotellpartners, säger Magdalena Öhrn som är informationschef på Ving. 
Kommentarer
 //  11.10.27
Så j..la klockrent. Har 6 ungar och de
är stora å lugna nu. Senast jag åkte charter så förstördes hemresan av barn som sprang omkring i planet å ryckte i dörrar mm och föräldrarna struntade fullständigt i vad deras barn var å gjorde. Vi svenskar är tyvärr ökända från artiklar från olika utländska
resetidningar/reseböcker att vi inte bryr oss om hur våra barn uppförs sig.
Suck vad negativt det blev... De flesta svenska barn är bra uppfostrade men andelen bokstavsbarn ökar verkar det som. Hej/Surgubben
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Är wifi viktigt på semestern?



Resebutiken

Vagabonds resebutik

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap