Het turiststad ännu hetare tack vare Usama bin Ladin

9 maj 2011 kl 09:38
Abbottabad ligger vied Himalayas fot med många snötäckta toppar i närheten.
 
Usama bin Ladins hus i pakistanska staden Abbottabad, fem mil norr huvudstaden Islamabad, har blivit en poppis turistattraktion.
 
Text: Per J Andersson
 
Abbottabad, belägen i en bördig jordbruksbygd vid foten av höga berg, är redan en nationell turistattraktion. Stan brukar beskrivas som en av landets vackraste tack vare närheten till snöklädda Himalaya. Pakistanier gör helgutflytkter hit upp från Ismalabad, Lahore och Rawalpindi.
 
Abbottabad är känt för sina natursköna omgivningar. Två av stans turistmagneter är bergen Miranjani och Shimla. Till Shimla går man på en halvtimme, till Miranjani får man vandra i två-tre timmar. Från båda topparna får man en storartad utsikt över Abbottabad och Jhelumfloden.
 
Drar turister
Men till listan av måsten i stan kan nu Usamas hus läggas.
 
– Jag kan lova dig att huset kommer att bli en turistattraktion, säger Muhammad Azfar Nisar, som är vice borgmästare i stan, till tidningen The Australian.
 
Han fortsätter:

– Abbottabad är redan en turistattraktion, men ju fler besökare desto bättre. Varför skulle vi vilja riva huset när folk nu kommer ända från Lahore för att titta på det. Ju fler turistinkomster desto bättre.
 
Det finns ett talessätt i stan, berättar Muhammad Azfar Nisar för tidningen, att det bor många terrorister med familjer i stan, och att det är därför det därför det är så lugnt och fridfullt här.
 
Avspärrat
Pakistanska militären har spärrat av huset, men hundratals pakistanska turister flockas varje dag utanför.
 
The Australians reporter pratade med Ahmed, 24 år.
 
– Jag förväntar mig att vi snart kommer att se alla sorters turister här, även japaner och amerikaner, säger han.
 

Läs också

Kommentarer
 //  11.05.31
haha ganska kul talesätt, dom har så många terrorister så blir det lugnt i området. Kanske något för alla förorter i Sverige att ta efter? ;)
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Är wifi viktigt på semestern?



Resebutiken

Vagabonds resebutik

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap