Charterplan nödlandade efter blixtträff

18 augusti 2010 kl 10:44
Bilden är inte från gårdagens incident, utan visar en Boeing 747 som flyger i tropiskt oväder. Det här planet kunde fortsätta, men charterplanet som träffades igår tvingades nödlanda..
 
I går kväll lyfte ett charterplan med 409 passagerare från Arlanda mot Turkiet. Men semestern fick en chockartad start när planet träffades av blixten.
 
Text: Matilda Bjerlöw
 
Planet, tillhörande charterbolaget Thomas Cook, lyfte från Arlanda vid 18-tiden på tisdagskvällen. Strax efter starten flög det in i ett åskoväder - och träffades av blixten.
”Mayday”, ropade piloten, innan han vände och nödlandade på Arlanda. Ingen person skadades, men många passagerare blev rejält chockade.

- Det började smälla och hela planet blinkade vitt, berättar Isabelle Strömberg, 16, för Sveriges Radio.
 
Hon var på väg till Antalya tillsammans med sina föräldrar och sin lillebror, och berättar att folk började få panik och att några började gråta.

- Man hörde motorerna började gå ner, och när vi tappade höjd blev jag livrädd och fick hjärtklappning. När man är uppe i luften och inte kan göra någonting får man ännu mer panik, jag kände så i alla fall
.
Men när piloten förklarade att de skulle nödlanda och att allt skulle gå bra kände hon sig lugnare. Landningen gick bra och både plan och passagerare kom ner välbehållna.
 
Researrangören Ving såg till att de kördes till hotell över natten, och de kommer att lyfta klockan 11.30 i dag.

Är det vanligt att blixten slår ner i flygplan?

- Ja det är faktiskt det, såhär års. Men dagens moderna plan ska klara sådant här, så det var aldrig någon fara för passagerarna. Det var en säkerhetsåtgärd att planet återvände till Arlanda, säger Magdalena Öhrn, informationschef på Ving, till Vagabond.
 

Plan träffas av blixten

Filmen är från Australien och visar ett Qantasplan på väg att landa i Sydney, men så här kan det ha sett ut om gårdagens incident på Arlanda fångats på film.
 
 
 
 
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Är wifi viktigt på semestern?



Resebutiken

Vagabonds resebutik

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap