Chilenare häktad för glaciärstöld

9 februari 2012 kl 09:55

Drink på glaciären (Foto: Flickr/Ilya)

Skål med glaciäris. (Foto: Flickr/Ilya)


Som om global uppvärmning inte vore hot nog mot världens glaciärer. Nu har isen blivit eftertraktat drinktillbehör också.

I förra veckan vinkade polisen i Chile in en lastbil med frysaggregat strax utanför nationalparken Bernardo O'Higgins. Bilen stoppades för en trafikförseelse, men när polismännen bad chauffören att öppna dörrarna till lastutrymmet hittade de fem ton is.

En närmare undersökning visade att isen kom från glaciären Jorge Montt och att målet var nattklubbar i huvudstaden Santiago. Klubbarna skulle använda isen i dyra specialdrinkar.

Värdet på isen uppskattas till cirka 40 000 svenska kronor. Chauffören är åtalad för stöld. Han riskerar också att "skändning av nationalmonument" läggs till åtalet eftersom isen stulits från en nationalpark.

GÖRAN INGMAN
goran@vagabond.se

Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Är wifi viktigt på semestern?



Resebutiken

Vagabonds resebutik

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap