Danskar reklamerade älg

18 augusti 2011 kl 12:41
Foto: Carole Morris
 
Älgarna i småländska Älgriket dög inte och de danska turisterna reklamerade besöket till Tingsryds turistbyrå.

Den danska familjen ville se älgar under sitt besök i Sverige och besökte därför Älgriket i Gäddeviksås, skriver TT. De två unga älgarna hade dock inga majestätiska kronor och familjen blev så besviken att de reklamerade besöket till Tingsryds turistbyrå.
 
– Vi svarade på mejlet och betalade 200 kronor som en symbolisk summa, som en goodwill-gest. Det var tråkigt att de inte var nöjda, säger turistsamordnaren Karin Nilsson till Kvällsposten.
Text: Travel News
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Är wifi viktigt på semestern?



Resebutiken

Vagabonds resebutik

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap