Harrods planerar lyxhotell på taket

12 november 2010 kl 13:43

Foto: Stock Exchange
  

Ägarna till Harrods i London planerar att bygga ett hotell på varuhusets tak - och en export av konceptet "Harrods" till Kina.

År 2010 såldes Harrods till Qatar Investment Authority som nu planerar att bygga ett hotell med lyxrestaurang på varuhusets tak. De jobbar även med planerna att bygga ett Harrods i Shanghai.
– Det finns många platser i världen där Harrods skulle kunna passa in, och Kina står troligast på tur, men det är mycket jobb kvar innan dess, säger varuhusets vd Michael Ward till tidningen Vogue.
Harrods i London är populärt i Kina och förra året ökade de kinsesika besökarna i varhuset med 125 procent.

Harrods startades som en grönsaksaffär 1849 och är idag ett av världens största varhus, men 230 avdelningar. Varje dag besöker cirka 35 000 besökare Harrods, vid rea tiodubblas besökarna.

Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Är wifi viktigt på semestern?



Resebutiken

Vagabonds resebutik

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap