Res till rymden med Boeing

17 september 2010 kl 14:23

Flygplanstillverkaren Boeing utvidgar sin verksamhet med farkoster som ska ta resenärerna ut i rymden.

Boeing utvecklar en rymdfarkost med plats för privatpersoner. Den nya farkosten kan ta sju personer och ska framförallt transportera astronauter till och från den internationella rymdstationen. Planen är att bara ta fyra astronauter åt gången – och lämna tre lediga säten till intresserade.

Vad det ska kosta att åka med är ännu inte bestämt. Priset vet de först när den slutliga farkosten är på väg. Under 2015 hoppas Boeing kunna boka in de första resenärerna.

Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Är wifi viktigt på semestern?



Resebutiken

Vagabonds resebutik

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap