Unesco kritiserar planerad motorväg genom Serengeti

29 september 2010 kl 16:38

Foto: Tobias Larsson

Planen på att bygga en motorväg genom nationalparken Serengeti har upprört människor över hela världen. Nu hotar även Unesco med att stryka Serengeti från världsarvslistan om motorvägen byggs.

 

Tanzanias regeringen planerar att bygga en motorväg genom nationalparken Serengeti. Anledningen sägs vara att vägen krävs för att området i västra delen av parken ska kunna utvecklas ekonomiskt. Forskare och organisationer från hela världen protesterar dock mot bygget som de säger skulle dra med sig alltför många människor, byggnader, bensinstationer och tjuvskyttar, som redan är ett svårt hot mot parken.

Kan försvinna som världsarv
Nu uttrycker även Unescos sin oro över det planerade motorvägsbygget. Om planerna av vägen fortskrider hotar Unesco med att flytta Serengeti från världsarvslistan till listan över ”hotade världsarv”, och skulle motorvägen så mycket som närma sig nationalparken i verkligheten riskerar parken att strykas från världsarvslistan helt och hållet.

Förslag på södergående väg
Efter rapporten om motorvägen har man jobbat fram en plan på en alternativ motorväg, som går söder om parken, och presenterat förslaget för regeringen. Men än så länge håller tanzanias regering fast vid att den kritiserade vägen ska börjas bygga år 2010.

Protester på Facebook
Inte bara forskare, Unesco och naturorganisationer oroar sig över Serengetis framtid, 22 000 personer har gått med i Facebookgruppen ”Stop the Serengeti highway” som också stöttar förslaget om att omplacera motorvägen strax söder om parken.

 

Läs mer på: savetheserengeti.org

Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Är wifi viktigt på semestern?



Resebutiken

Vagabonds resebutik

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap