Nyår i Hongkong?

1 oktober 2010 kl 14:39
Jag och mina kompisar funderar på att fira nyår i Hongkong. Det skulle vara kul att kombinera storstan med sol och bad. Vart passar bra att åka då?
/Kattis
 
Svar: Den kinesiska ön Hainan som ligger nära Hongkong är ett turistparadis som blivit mycket populärt hos kineserna själva och ryssar. Här finns långa sandstränder, vajande palmer och ett tropiskt klimat. I december och januari är vädret som bäst med väldigt lite regn och temperaturer som sträcker sig från 19 till 27 grader. Under nyår kan det dock vara lite fullt och vill man komma åt de allra finaste stränderna måste man bo på ett av de lite lyxigare hotellen.

Från Hongkong går det direktflyg till Sanya på öns sydspets där de bästa stränderna finns. Flyget tar cirka 90 minuter och kostar drygt 3 500 kronor tur och retur. Det går också att åka tåg hela vägen från Guangzhou, strax norr om Hongkong, men tar betydligt längre tid, cirka 16 timmar.
/Redaktionen
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 
Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap