Rensa fisk i Norge?

15 december 2010 kl 10:13
Jag vill jobba med att rensa fisk i Norge, har hört att det ska vara riktigt bra betalt! Men hur går jag till väga? Och när är det säsong för att jobba med att rensa fisk?
Sabina
 
Svar: 
Visst kan man fortfarande tjäna pengar i Norge! Minimilönen för outbildad arbetskraft är 131 norska kr i timmen (154 svenska kr). Men du bör nog också se själva vistelsen där som en rolig grej. Att jobba inom fiskindustrin är ganska slitigt, så var beredd på det. Dessutom har antalet arbetstillfällen minskat eftersom produktionen automatiserats.
På sajten www.gtm.nu  finns information för dig som vill flytta till Norge. På www.nav.no kan man söka bland lediga tjänster i hela Norge. Säsongen varierar beroende på fisksort, men det kan gå att hitta jobb året runt.
Barbro Janson Lundkvist, redaktör
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 
Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap