Resa ensam som tjej i Sri Lanka?

18 maj 2011 kl 09:53
 
Är en kvinna som ska åka själv till SriLanka, men problemet är: hur ska jag resa bäst? Ska jag ta paketresa eller ta flyg tur-och-retur och resa runt och boka hotell själv. Hur ska jag gå till väga och var kan jag boka bäst. Vilka är måstena att se i Sri Lanka?
Det borde finnas fler resebyråer som hjälper till med detta, och just det att de tar för givet att man är fler än en.=0(
Susanne

SVAR:
Att boka en paketresa är bekvämt och tryggt. Att resa på egen hand är en större utmaning men ger också större frihet att stanna precis där man själv vill och göra precis det som passar en själv.

Exempelvis Apollo har en rundresa till Sri Lanka, med avgång ett par olika tillfällen i december och januari. Du skulle också kunna boka en vanlig charterresa med antingen Apollo, Ving eller Fritidsresor. De brukar arrangera utflykter à ett par tre dagar, då man får se mer av landet.
Det finns flera olika varianter av reguljärflyg, och att boka hotell via nätet är inget problem i Sri Lanka.
 
Jag var i Sri Lanka i sex veckor år 2005, reste ett par veckor med sällskap och stannade sedan i Colombo för att göra en fältstudie. Min erfarenhet är att lankeserna är mycket tillmötesgående och lätta att lära känna. Jag blev vän med en lankesisk tjej och fick följa med henne till släkten i Kandy och bo där i några dagar. Helt fantastiskt!
Populärt är att spendera några dagar eller någon vecka på en badort, kanske Negombo, Hikkaduwa eller Unawatuna. Ett förslag är att ta sig med tåg söderut längs kusten, och sedan vidare upp genom tedistriktet – kanske med hyrbil? Här får du fantastiska vyer. Att hyra bil med chaufför i några dagar är mycket prisvärt, men då är det förstås bättre om du skulle ha någon att dela bilen med. Buss är ett alternativ. Den behöver du oftast inte boka, bara gå till busstationen och hoppa på.
 
Förslag på intressanta platser: Gröna bergsstaden Nuwara Eliya har skönt klimat, och är historiskt intressant som semesterplats för kolonisatörerna. Kandy är en mycket vacker stad med kulturell prägel, här finns det berömda tandtemplet. Vill du se elefanter och andra vilda djur så boka i en safaritur i Yala eller någon annan av nationalparkerna. Säkert vill du inte heller missa ruiner av konungastäder som Polonnaruva och Anaradhapura. Lejonklippans, Sigiriyas, uthugga lejontassar är en mäktig upplevelse.
Barbro, redaktör
 
Kommentarer
Lena
 //  12.03.06
Lite sent att kommentera, men ville bara få med mitt svar i fall flera klickar sig in på länken; inga problem att resa själv som tjej på Sri Lanka. Lankesarna är trevliga, och inte alls lika pågående som indier

Följ gärna med charterplanet, men skippa boendet. Det finns många bra guesthouses att hitta längsstränderna som kostar en bråkdel och som är mycket trevligare.

Vi hyrde chaufför och åkte omkring fyra dagar och såg det mesta av vad som var värt att se. Betalade ca 1000 kr per person med allt, och vi var tre personer. Kanske dyrt om man är själv....

Surfa in på vår reseblogg, och välj kategorien Sri Lanka så får ni upp alla våra tips. Och mer fylla på varje dag
 //  11.05.20
Var på Sri Lanka nu i april/maj. Vad du måste se är bl.a Worlds End, och gå upp för Adams Peak. Har du inte den bästa motionen så sikta in dig på worlds end. Det var höjdpunkten på hela resan. Om du åker dit så ta gärna en guide, även om det kostar mer men det är värt pengarna. du får se så mycket djurliv som du inte hade tänkt på annars.
Ha en toppen resa!
 //  11.05.20
Om du bokar hos Kenzan Tours så kan du själv lägga upp din resa, med egen chaufför. Du flyger reguljärt och du väljer själv hur länge du vill stanna på varje plats, och på vilka platser. Du kan lägga in tågresa om du vill och gärna avsluta med en sol-och-bad-vecka i södra Sri Lanka. Vi bodde i Unawatuna och i stället för bil till Colombo så tog vi tåget (väskorna tog däremot bilen). Det var lagom sträcka att åka tåg för snabbtåget var ootrooligt långsamt!
Trevlig resa!
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 
Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap