Soloresenären Jenny Diskis tips för ensamresande

Många kan känna sig ensamma när de reser själva, och kanske till och med lite... dumma? Men Brittiska författaren och soloresenären Jenny Diski har ett tips: låtsas vara skribent!
 
Text: Matilda Bjerlöw
 
HON HAR REST ÖVER hela världen på egen hand och prisar soloresandet. I The Guardian berättar hon varför:
 
”Det är väldigt enkelt. Det fantastiska med att resa på egen hand är att du inte har någon annan med dig", skriver hon och ger ett exempel:
 
"Vill du stanna i sängen? Stanna i sängen!"
 
Hon vill inte behöva kompromissa på sina resor, och menar att det är inställningen som skiljer känslan av ensamhet från känslan av att vara på egen hand - solo.
 
HENNES BÄSTA TIPS är att säga att man är skribent, vare sig man är det eller inte. Då är det helt plötsligt helt acceptabelt för en kvinna att resa ensam, och dessutom kan det locka fram fantastiska livshistorier. Författarursäkten kan också vara ett utmärkt sätt att bli lämnad i fred - om du drar den med ett annat ansiktsuttryck.
 
Kort och gott är det här med att vara författare Jenny Diskis allra käraste fras, på hennes äventyr runt jorden.
 
”När du känner dig lite dum, om du äter ensam i en restaurang full av par och familjer, eller beställer en drink vid baren i en småstad … tänk bara på dig själv som en författare på uppdrag och den där olustiga känslan försvinner.”
 
DÅ ÄR DET LIKSOM okej. Då har du rätt att titta, fråga och prata med okända.
 
Nu råkar ju Jenny Diski ju också vara reseförfattare, och en prisbelönt sådan dessutom. Men även innan den karriären tog sin början utnyttjade hon författarursäkten, när det behövdes.
 
”Jag reste till Grekland med en lycklig känsla av att vara ensam och fri att prata med folk, om jag kände för det, tack vare att jag kunde skylla på att jag var journalist.”
 

Några av Jenny Diskis reseböcker översatta till svenska:

Främling på tåg: hur jag, med vissa avbrott, dagdrömde och rökte mig runt Amerika

På tunn is: en resa till Antarktis   

Den motvilliga resenären

 
 
Kommentarer
Rebecca
 //  10.08.05
Haha Mikael, den ska jag köra på nästa gång!
 //  10.08.05
ska man ljuga får man göra det ordentligt inte fjanta sig så, säga att man rest runt själv sen man var 13år, rymde hemifrån mest för att man var uttråkad, sovit runt på stränder, reste med zigenarna på cirkusen ett par år, jobbade på en vingård ett par år i sydafrika där ett par som blivit av med sina ben i en bussolycka i marocko tog hand om en och att man på stan sprang in i en Argentinsk spåkvinna som bar på en gammal profecia, hon hade känt kraften att hon skulle resa till sydafrika och träffa en människa från norden och tillsammans resa jorden runt och sprida kärlek och harmoni och föra jorden in i en ny fas..

folk tror på allt man berättar med inlevelse
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Läs mer
Reportage

Reseguider

 Nyheter

• Reseexperterna

• 24-timmar

• Vagabond listar

• Krönikor

Aktiv semester

Artiklar >>

Boende

Artiklar >>

Bröllopsresor

Artiklar >>

Insidertips

Artiklar >>

Konsument

Artiklar >>

Listor

Artiklar >>

Litteratur

Artiklar >>

Mat och dryck

Artiklar >>

Miljö och resande

Artiklar >>

Resa med barn

Artiklar >>

Sjukvård och hälsa

Artiklar >>

Skidåkning

Artiklar >>

Weekendresor

Artiklar >>

Volontärresor

Artiklar >>
Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap