Fredrik Johansson, Maria Rankka och Anders Ydstedt. Foto orlando G Boström

Res utan dåligt samvete

En ny bok från högertankesmedjan Timbro handlar om hur resor förändrar världen i positiv riktning. Boken är ett motangrepp mot alla som av miljöskäl vill begränsa resandet - och innehåller ett manifest för ökat resande.
Boken Far och flyg - hur resor förändrar världen propagerar för att begränsningar av resande – som skatter och avgifter på flyg- och bilresor – är inskränkningar i den individuella friheten - och därmed av ondo.
 
Därmed kan man säga att författarna försöker göra debatten om resandet och miljön till en renodlad höger-vänster-fråga.
 
Första punkten i manifestet för ökat resande lyder ”Fri rörlighet i tid och rum är en förutsättning för frihet”. Manifestet slår därefter fast att resande utan begränsningar är nödvändigt för bland annat marknadsekonomi, äganderätt och demokrati.
 
”Kontrollerande myndigheter, auktoritära stater och välmenande miljövänner försöker ständigt reglera och förbjuda allt från cyklar till lågprisflyg”, skriver författarna Fredrik Johansson, Maria Rankka och Anders Ydstedt.
 
De menar att ”synliga och osynliga murar har byggts kring flyktingar, solresenärer, tågluffare och affärsmän”.
 
Hittills har debatten om rörlighetsfrågor förts på förbudsivrarnas planhalva, menar författarna. Med Far och flyg vill de istället lansera ett positivt budskap: ”att mobilitet inte är ett nödvändigt ont, utan en viktig del av det öppna samhället”.
 
Bilden i dokumentets början: Bokens författare Fredrik Johansson, Maria Rankka och Anders Ydstedt. Foto Orlando G Boström.
 

Timbros mobilitetsmanifest

1. Fri rörlighet i tid och rum är en förutsättning för frihet. Rörlighet ger människor möjlighet att lämna en given miljö. Det kan handla om ofria miljöer, som auktoritära politiska system, destruktiva familjer, religiös fundamentalism eller bara ett tråkigt sammanhang.
 
2. Fri rörlighet är en förutsättning för demokrati. Fri rörlighet inom och mellan länder är en mänsklig rättighet. Att kunna röra sig fritt är en förutsättning för att kunna genomföra möten och därmed indirekt en förutsättning för yttrandefriheten och demokratin.
 
3. Fri rörlighet är en förutsättning för mångfald. Rörligheten river gränser och skapar möten mellan människor och kulturer. Mänskligt liv utvecklas genom fler möten.
 
4. Fri rörlighet är en förutsättning för äganderätt. För att kunna göra affärer med den du vill, och inte bara personerna i din närmiljö, krävs fri rörlighet. Vissa avtal kan slutas på distans men för full fysisk äganderätt, t ex möjlighet att disponera fast egendom, krävs full rörelsefrihet.
 
5. Fri rörlighet är en förutsättning för marknadsekonomi. Avtalsfrihet och andra grundpelare i marknadsekonomin kräver fri rörlighet för varor och tjänster och därmed också för människor.
 
Kommentarer
 //  09.12.16
Jag hade fått för mig att liberalernas frihet förutsatte att man inte inkräktar på andra individers frihet? Menar Timbro alltså att klimatförsämringar och externa effekter inte finns med resande?

Men det konstigaste av allt: vilka välmenande miljövänner vill förbjuda cyklar? Det är ju rent nonsens och förmodligen en vägvisare om hur resten av boken är.
Anders
 //  09.12.09
Jag vet inte riktigt om svenskar nödvändigtvis skulle uppleva sig som helt ofria om de inte skulle ha möjlighet att kunna resa med flyg till Thailand eller USA eller till nåt annat ställe på jorden. Detta med hänvisning till Timbros första punkt "Fri rörlighet i tid och rum är en förutsättning för frihet."

Först av allt måste det betonas att råolja (som bildas efter MILJONTALS år av rätt tryck och temperatur i underjorden) ÄR den absoluta grunden till den mobilitet som EN DEL av jordens befolkning kunnat åtnjuta under tiden efter andra världskriget, dvs ungefär 60-70 år eller drygt två generationer tidsmässigt sett. "Vi" vet ju att oljan inte varar för evigt och att den del vi utvunnit hittills (ca hälften av totalen) har varit lättillgänglig och hyfsat billig att producera, samt att förbränningen av olja ger upphov till såväl möjligheter (uppvärmning av hus, resande) som problem (utsläpp, sjukdomar). I framtiden kommer alltså vår mobilitet att behöva bero på något helt annat än det som har möjliggjort resandet hittills. Exakt vad återstår att se - teknik behöver ju energi - samtidigt som detta "vad" tydligen ej ska generera några utsläpp alls, enligt branschen själv.

Ur ett rättviseperspektiv borde väl alla jordens invånare ha tillgång till samma mobilitet som framför allt den lilla del i västvärlden hittills haft tillgång till? Alltså, en sådan ökning skulle innebära att det totala globala resandet ökar med en faktor gånger 100 eller 1000, eller något sådant??

Personligen tror jag att tillgången på energi ej kommer att kunna göra en sådan utveckling möjlig. Däremot menar jag att om vi svenskar nu ska ha "rätt" att kunna resa hur mycket vi vill och vart vi vill i världen, så ska på liknande sätt alla invånare på jorden, t ex från Indien, Brasilien, Nya Zeeland, Malawi etc kunna resa i miljontals till Sverige för att här turista, hålla affärsmöten eller idka s k sociala "kulturutbyten".
Linn
 //  09.12.03
Ingen av argumenten håller ju...! Om vi fortsätter att förstöra jorden så som vi gör idag och fortsätter att utnyttja andra människor för vår egen vinning på det sätt som är så vanligt idag så kommer snart frihet, demokrati, mångfald, äganderätt och marknadsekonomi vara ett minne blott. Vi kan inte bara fortsätta i samma spår vi måste förändra våra beteenden inklusive våra resebeteeneden och det kommer kräva att vi reser mindre och/eller att vi reser väldigt annorlunda från hur vi reser idag...!
 //  09.12.03
Så varför är man då emot gratis kollektivtrafik???
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Läs mer
Reportage

Reseguider

 Nyheter

• Reseexperterna

• 24-timmar

• Vagabond listar

• Krönikor

Aktiv semester

Artiklar >>

Boende

Artiklar >>

Bröllopsresor

Artiklar >>

Insidertips

Artiklar >>

Konsument

Artiklar >>

Listor

Artiklar >>

Litteratur

Artiklar >>

Mat och dryck

Artiklar >>

Miljö och resande

Artiklar >>

Resa med barn

Artiklar >>

Sjukvård och hälsa

Artiklar >>

Skidåkning

Artiklar >>

Weekendresor

Artiklar >>

Volontärresor

Artiklar >>
Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap