Volontärresa: kåkstäder och pingviner i Sydafrika

Solresor har en tur till Sydafrika på gång, för resenärer som vill göra gott. Volontärarbete i skolor, kåkstäder och bland pingviner står på programmet.

Publicerad 2012-07-05 13:28

Bild 777399
Säg hej till sydafrikanska pingviner. (Foto: Flickr/dirtykoala)
Solresor har en tur till Sydafrika på gång, för resenärer som vill göra gott. Volontärarbete i skolor, kåkstäder och bland pingviner står på programmet.
Cape Eco kallas rundresan Solresor arrangerar i mars nästa år. Det är en engångsföreteelse under vinjetten Månadens resa och antalet platser är begränsat.
– Många av våra tidigare resenärer till Sydafrika har uttryckt en önskan om att kunna ge något tillbaka till landets invånare. Jag är därför glad att vi nu kan erbjuda denna resa, säger Pauline Berndtsson som är informationschef på Solresor.
Under den 15 dagar långa resan varvas traditionella turistaktiviteter som safari, sightseeing och vinprovning med olika typer av volontäruppdrag. Resenärerna får bland annat jobba på en skola och i en kåkstad, lära sig ekologisk odling och hjälpa till med rehabilitering av pingviner.
Mer information finns här.
GÖRAN INGMAN
goran@vagabond.se
Detta innehåll är skapat av Vagabonds besökare
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Skriv kommentar
Namn

TIPS! Undvik verifieringen genom att registrera dig på Vagabond.
Nedanstående fråga hjälper oss att hålla spam borta från sidan.

Vad blir åttio plus tre? Skriv svaret i siffror:


Mer läsning

Webbfrågan

  • Vad köper du helst i taxfreebutiken innan resan?

Vagabonds nyhetsbrev

Över 20 000 läsare! Vagabonds nyhetsbrev är gratis och kommer till dig en gång i veckan. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.