Annons
Annons
Travel News

Travel News

Nyhet

Turkisk spökby säljs på auktion

Det turkiska samhället övergavs för hundra år sedan i spåren av det grek-turkiska kriget. Nu går spökbyn och sevärdheten snart under klubban.

Text: Travel News • 2014-09-24 Uppdaterad 2014-09-24

Den lilla byn Kayaköy i sydvästra Turkiet nära Egeiska havets stränder övergavs på 1920-talet i efterdyningarna av det grek-turkiska kriget. Som en följd av stridigheterna flyttade invånarna helt enkelt tillbaka till Grekland. Sedan dess har Kayakoy varit en spökstad och ett populärt utflyktsmål, med stenhus och kyrkor som påminner om hur tiden stannade för nästan hunda år sedan, skriver Aftonbladet.

Men nu ska det bli förändring. I utbyte mot att en tredjedel av byn restaureras och att ett nytt hotell byggs erbjuder nämligen den turkiska regeringen ett leasingavtal på 49 år till högstbjudande. Den 23 oktober ska det hållas auktion.

Två bolag visat intresse, skriver den turkiska tidningen Hürriyet Projektet uppskattas kosta mellan 80 och 100 miljoner svenska kronor.

Text: Travel News • 2014-09-24
Nyhet

Nyhetsbrev

Missa inte våra bästa tips och guider!

Scroll to Top