Bakom en anonym dörr i pulserande China Town, alldeles invid en av de många kinesiska familjerestaurangerna vars fönster är dekorerade med nyrostade pekingankor, hittar du en smal trappa som leder upp till Experimental Cocktail Club - enligt mitt tycke en av de mest intressanta cocktailbarerna i London. Gå fram till dörrvakten klädd i svart med besluten blick för att bli insläppt till den baren som sträcker sig över två våningar och där drinkar för alla smaker går att hitta; Saint Germain Des Prés är en personlig favorit med gin, fläder och gurka.
Frilansande digital kommunikatör och skribent, bosatt i London. Tidigare Tokyo. Digital nomad. Jag gillar resor, människor, カラオケ och att skriva. Mitt mål är att besöka 50 länder innan jag fyller 30 år.
Besökta länder: 49 (senast Ecuador)
Över 20 000 läsare! Vagabonds nyhetsbrev är gratis och kommer till dig en gång i veckan. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.
Vagabond på Facebook
Gilla och följ Vagabond på Facebook för resetips, nyheter, tävlingar och mer!
Lettland
Nordamerika
Europa
Danmark
Grekland
Sverige
Gambia
Europa
Sverige
Tanzania
USA
Europa
Europa
Mauritius
Spanien