
Snart kan du resa till Neapel med Ryanair. Foto: Istock.
Ryanairs nya destinationer för sommaren
Ryanair har lanserat sitt nya sommarprogram med två nya rutter: Neapel och Montenegros huvudstad Podgorica.
De nya flygrutterna kommer att gå från Stockholm Skavsta. Från och med den 5 maj kan man resa med Ryanair till Neapel, två gånger i veckan till och med den 27 september. Det framkommer av ett pressmeddelande.
Flyg till Podgorica kommer också att gå två gånger i veckan under sommaren med start från den 2 april till och med den 26 oktober.
Under sommaren är Podgorica ett paradis för den värmetörstande turister med temperaturer på över 35 grader. Gillar man inte värme kan man istället passa på att åka i mitten på maj, då det är svalare med temperaturer på ca 20-25 grader, ungefär som en svensk sommar.
En ny sommarlinje till Sofia kommer även gå från Stockholm Skavsta, samt två extrainsatta flyg till Palma och Warszawa.
Gilla Vagabond på Facebook för fler restips i ditt flöde!
23 galet pittoreska städer i Italien
14 anledningar till att Amalfikusten är världens bästa kust
Flera nya direktlinjer med Norwegian från Stockholm och Göteborg
Text: • 2017-01-10
Italien • Nyhet • Flyg • Sofia