Kristus går på djupet i Grenada

Grenada Underwater Sculpture Park ersätter sina undervattenskulpturer. Den första pjäsen är en kopia av ”Il Cristo degli Abissi”, en Kristusstaty i brons som står med händerna utslagna mot ytan.

Den gjordes på uppdrag av Grenadas turistbyrå till 50-årsdagen av förlisningen av ett italienskt fartyg där lokalbefolkningen hjälpte till att rädda över 670 passagerare.

Den andra skulpturen ”Sienna” är baserad på en karaktär från boken ”A different ocean”, skriven av den lokala författaren Jacob Ross.

Nås från land
Parkens ordförande Howard Clarke tror att tillskotten kommer vara uppskattade inslag för de dykande och snorklande besökarna. Nästa projekt blir att ersätta den ikoniska cirkeln med 26 barn som håller varandra i handen, gjord av den berömda skulptören Jason deCaires Taylor.

Grenada Underwater Sculpture Park ligger i Moilinere bay, tre kilometer norr om St. George. Parken kan nås från land och djupet i viken varierar från 0-25 meter.

ANDERS BIRATH