Legoland utmanas – fast i liten skala. Ett lekland på temat Playmobil har öppnat i Norge.
Privata samlaren Erik Skaarup har just slagit upp dörrarna till Nordens första Playmobil-land. Här finns ett lekland för barn, och ett museum. I museet finns alla leksaker från tyska tillverkaren Playmobil som producerats från 1974.
I leklandsdelen kan man leka med olika års kollektioner, pyssla och rita. Inom kort kommer man även kunna fira sin födelsedag i leklandet och se på dockteater med playmobiler.
– Redan som tioåring började jag samla Playmobil och min stora dröm har alltid varit att få skapa mitt eget Playmobil-land, säger Erik Skaarup, initiativtagare.
Leklandet och museet ligger i Kragerö, i Norge. Från Sverige är det enklast att ta färja från Strömstad till Sandefjord i Norge, för att därifrån ta sig vidare till Kragerö.