För en tid sedan undrade Vagabonds krönikör, Per J Andersson, varför det inte finns några tv-program om resor? Där blickar han bland annat bakåt i tiden och skriver:
”En gång i tiden sände SVT ett magasin som kallades Packat och Klart. Tyvärr fick man lust att dyka ner i skämskudden varje gång man kollade. Det blandade ambitionen att vara konsumentupplysande med ett försök att locka fram reslusten. Resultatet blev knastertorrt, ytligt och töntigt.”
Som brev på posten kommer Paradrutten av Kalle Möller, tv-producent och illustratör, som tillsammans med komikern Sofia Dalén driver Youtube-kanalen Paradrätten där välkända gäster intervjuas och lagar sin paradrätt.
Kalle Möllers Paradrutten är en frisk fläkt bland dagens haltande reseprogram. I Paradrutten står själva resan i fokus, och med den största ödmjukhet och upptäckarlust utforskar Kalle Möller både sitt eget inre och världen omkring sig.
Cyklar till Rom
I Paradrutten följer vi Kalle Möllers cykelresa till Rom som startar arla morgon i Stockholm den 21 april. Målet är att nå Rom inom 60 dagar. Det allra första som händer är att cykeln går sönder och han berättar om hur han känner sig stressad och nervös medan kyrkklockorna ringer i bakgrunden.
Sen ser man honom trampa iväg. Det skramlar och har sig om cykelkorgen, en liten matlåda är nedpackad och Google Maps visar vägen och jag tänker: ”hur ska detta gå”? Idag är man ju matad med påkostade äventyr där den senaste tekniken och en slags extrem utmaning står i centrum. Att se Kalle skramla utmed Söder Mälarstrand och glatt jubla ”nu kommer jag Rom” gör mig innerligt glad och hoppfull. Här finns det rum för oss dödliga också.
Se första avsnittet här!
När Vagabond får tag på Kalle har han cyklat 2000 kilometer och är ungefär halvvägs på sin resa till Rom. Han cyklar utmed floden Rhône och tar en paus i en liten ort vid namn Viviers. Första frågan är uppenbar, varför?
– I 15 till 20 års tid har jag varit nyfiken på det historiska resandet med mannakraft. Långt före vår nedskrivna historia har människan velat utforska världen bortom horisonten. Då har man tagit till de medel som funnits att tillgå. Det vill säga, man gick. Jag har därför velat göra en hemmasnickrad pilgrimsresa och nu känner jag mig redo rent kroppsligt och trygghetsmässigt, både gällande mod och finansiellt. Men jag valde cykel, på grund av tidsbrist. För det innebär också en slags muskelkraft.

Men varför cyklar du till just Rom?
– Rom är min favoritstad. Jag har ett stort intresse för antiken och historia i allmänhet, och i vår svenska historia har Rom varit sinnebilden för den europeiska centralorten och den kulturella strukturen i Europa. Från Sverige, som ligger i Europas utkant, har vi därför tagit oss till Rom för att vara där det händer. Det är intressant vad dessa långa resor inneburit för oss.
Kalle Möllers intresse för språk och historia är slående med korta intressanta nedslag i olika historiska företeelser och platser längst vägen. Hans ödmjukhet och känsloregister är en central del av resan. I ena stunden sjunger han Vandraren av Nordman för att sen stanna upp och njuta av syrenernas doft, en annan dag cyklar han rakt genom ett militärt skjutfält med livet som insats och gråter ut på en åker när orken tryter.
Vad har du lärt dig under resan som du tar med dig under resterande etapp?
– Mina lärdomar är fysiska. Jag har varit väl medveten om att resan är målet och att jag ska vara i nuet. Njuta av vara här och nu. Vad jag upptäckt är hur svårt det är i praktiken, men det har blivit mycket lättare. Det är ett arbete man måste göra. Det handlar om att våga befinna sig i lite jobbiga situationer. Jag tänker till exempel inte så mycket på Rom idag som i början av resan.
I skrivande stund har fyra episoder av Paradrutten släppts på Paradrättens Youtube-konto. Och det är värt att nämna att det är Kalle Möller som filmar och klipper avsnitten under resans gång. Något han själv förbannar en dag när allt bara skiter sig. Så som det ofta gör på resor. Men som producent av diverse stora tv-produktioner är han väl medveten om vad som funkar och hur det ska göras. Och han gör det bra!









