Vill du sova bakom galler på din nästa Gotlandsresa? Nu har Svenska Turistföreningen tagit över och renoverat ett vandrarhem i Visbys gamla fängelse – STF Visby Hamn Vandrarhem.

Läs mer: 12 smultronställen på Gotland bortom turiststråken

Byggnaden från 1857 ligger vid den södra delen av Ringmuren, precis mellan färjeterminalen och innerstaden. Sedan den 1 juni drivs den av STF, efter en omfattande renovering med nya sängar, nya golv, fräscha väggar och gedigna trämöbler i de gemensamma utrymmena. Den sista fången släpptes ut 1998, så det var nästan 30 år sedan någon satt fängslad här. Sedan dess har det varit vandrarhem i olika regi.

Smita över taggtrådsstängslet? Det behöver du förhoppningsvis inte göra. Foto: Magdalena Björnsdotter/STF

De flesta av de 48 rummen ligger i de tidigare fängelsecellerna, medan den gamla rastgården nu rymmer mindre lägenheter med eget kök och badrum. Det är ett klassiskt vandrarhem där sänglinne och städning ingår, men där man bäddar själv. Totalt finns över 100 bäddar, två gästkök, flera sällskapsrum och en trivsam innergård.

– Vi är glada över att kunna välkomna gäster till en av Visbys mest speciella byggnader. Kombinationen av det historiska arvet och de förbättringar som nu genomförs skapar ett boende med både karaktär och komfort, säger Peter Eriksson, chef för STFs boenden.

Med några minuters promenad till både färjan, stadskärnan och Almedalen är fängelsevandrarhemmet en naturlig utgångspunkt för den som vill upptäcka Visby och resten av Gotland.

Vissa rum har våningssäng… Foto: Magdalena Björnsdotter/STF
… och vissa har dubbelsäng. Genom dessa fönster har interner tittat ut i över 100 år. Foto: Magdalena Björnsdotter/STF
Ett atrium med sittplatser utanför de gamla cellerna. Foto: Magdalena Björnsdotter/STF
Färjeterminalen är bara ett stenkast bort från det gamla fängelset. Foto: Magdalena Björnsdotter/STF