Startsida / Redaktionellt / Nyheter / Hotellpersonal älskar japaner

Hotellpersonal älskar japaner

10 juni 2008 kl 10:15
Japaner är världens bästa turister. Amerikaner däremot är bråkiga, fransmän gnälliga och kineser klär sig fult. Så tycker de hotellanställda, enligt en undersökning som resebokningssajten Expedia gjort.

Expedia har gjort en enkätundersökning bland fyratusen hotellanställda om hur turister från olika länder uppför sig.  Hotellpersonal har fått rangordna turister utifrån hur artiga, generösa, renliga, diskreta, nyfikna och välklädda de är.  Hotellpersonal från sex länder har deltagit i enkäten: Tyskland, Storbritannien, Frankrike, Italien, Kanada och USA.
 
Japanerna är hotellpersonalens favoriter.  De är diskreta och artiga och håller inte särskilt hårt i pengarna. Långt ner på listan hamnar fransmännen, som upplevs som gnälliga och ovilliga att tala andra språk än sitt eget.
 
Den tillfrågade hotellpersonalen har blandade känslor för amerikanska turister.  Samtidigt som de gärna provar de lokala kulinariska läckerheterna och drar till med några fraser på det främmande språket, är de högljudda och stökiga, tycker de tillfrågade.
 
Hotellpersonalen tycker också att amerikaner, tillsammans med kineser, är de turister som klär sig fulast.
-  Vi hoppas att resultatet inspirerar amerikanska turister att behålla sina kulturella nyfikenhet och övertygar dem att lämna sina vita tennisskor hemma, säger  Karin Thale från Expedia.
 
Vad hotellpersonalen tycker om svenska turister framkom inte i undersökningen.
 
Text: Lina Myte
Kommentarer
Veronique
 //  08.06.12
Vad spännande artikel haha! Jag visste inte att japanerna var de mest omtyckta turisterna men jag kan tänka mig det!
Spännande artikel!
 //  08.06.11

Som med alla enkäter som görs haltar resultatet beroende på vad man för tillfället vill lyfta fram. Håller helt med sign. May - vilseledande jämförelse! Det vore intressant att veta vad hotellpersonalen tycker om svenska turister...
Pete
 //  08.06.11
haha de kulturella stereotyperna stämmer ju rätt bra!
May
 //  08.06.11
Hm...Jag ifrågasätter meningen citat "Japaner är världens bästa turister". Det är lite vilseledande med tanke på att det är bara sex länder som är med i undersökningen. Vad jag vet så består världen av betydligt fler länder. Rätta mig om jag har fel. Annars gillade jag verkligen sista meningen om svenskarna...bra slut på den artikeln!
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Kan du tänka dig att betala extra för att slippa barn på flyget?


Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap