Startsida / Redaktionellt / Nyheter / Nytt lågprisflyg till USA och Thailand

Nytt lågprisflyg till USA och Thailand

24 november 2009 kl 10:41
Norska lågprisflygbolaget Norwegian har ansökt om landningstillstånd för rutter till New York och Bangkok.

Norwegian tar ett steg närmare långdistansflyg. I ansökan om landningstillstånd i New York och Bangkok skriver flygbolaget att man vill flyga med Airbus A330-flygplan som kan ta omkring 300 passagerare, enligt Travel News Norge.

 Linjerna ska utgå från Oslo och ansökan gäller sommarprogrammet med start i slutet av mars.
 - I mitten av januari räknar vi med att få veta vilka slottar vi får. Vi behöver tre till fyra månader till förberedelser. Ska vi börja till sommaren måste vi bestämma oss i januari, säger Norwegian-chefen Bjørn Kjos till Finansavisen.
 
Text från Travel News (Vagabonds tidning för dig som jobbar i resbranschen)
 
 
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Webbfrågan
Kan du tänka dig att betala extra för att slippa barn på flyget?


Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap