För turister som semestrar i Madrid finns få badmöjligheter. Närmaste kust ligger drygt 300 kilometer bort via fågelvägen, så därför har Madridbor hittills fått nöja sig med att bada i pool, eller köra, alternativt flyga för en skön dag på stranden.
Men om bara tre år kommer det finnas ytterligare ett alternativ för den som befinner sig i krokarna och vill tillbringa några avslappnande timmar på playan. Då är nämligen planen att ”Alovera Beach” ska öppna.
Sjön och stranden som konstrueras av Grupo Rayet och den chilenska firman Crystal Lagoons, som även skapat världens största swimmingpool beräknas ta emot en kvarts miljon besökare om året. Förutom att glassa på stranden eller bada i sjön kommer gäster även kunna roa sig med vattensporter och besöka barer och restauranger.
Enligt den spanska tidningen Elmundo kommer en entrébiljett gå loss på 10 euro per person, cirka 100 kronor.