Frying Pan Tower byggdes 1964 och användes av den amerikanska kustbevakningen fram till 2004 då det övergavs. Sedan stod tornet tomt innan nätverksingenjören Richard Neal köpte det på en statlig auktion 2010. ?
Nu används plattformen som nås via båt eller helikopter som ett hotell för gäster som är ute efter en annorlunda semester. Tornet, som tar emot mellan åtta och 12 åt gången har åtta sovrum, ett kök, varmvattensdushar och wifi.
Men förvänta dig ingen lyx. Inredningen och faciliteterna är minst sagt sparsmakade.
Det man däremot kan förvänta sig är enklare måltider som tillagas av en kock, makalösa solnedgångar, unika omgivningar och möjligheter till att fiska och dyka bland gigantiska guldmakrillar och andra stora fiskarter.
Paket för tre nätter med helikoptertransport kostar från 975 dollar, cirka 8 700 kronor per person. Läs mer på fptower.com