Aten och Bangkok poppis trots oro
Få räds oron och vill flyga hit ändå. Foto Per J Andersson
Både flyg till Bangkok och Aten återfinns nämligen bland flygsökmotorn Skyscanners tio mest populära sökningar i april.

Förmodligen resonerar resenärerna att oroligheterna är överståndna i sommar när de ska resa. Eller att de i vilket fall inte drabbar turismen.

London och Paris är fortfarande de mest populära resmålen men Asien kan på sikt bli en tuff konkurrent.

Statistiken visar också att april tillhör en av årets absoluta favoriter när det gäller weekendresor. Intresset för storstäderna Warszawa, Wien och Lissabon har ökar rejält.

Vinnarna:

Kroatien, Turkiet och Spanien. Istanbul har klättrat från plats 18 till 15 och Antalya och Zagreb är nya på listan med placeringarna 43 respektive 45. Madrid har ökat med 8 placeringar jämfört med månaden innan och Palma de Mallorca klättrar med fyra placeringar och hamnar på plats 36.

Förlorarna:

Intresset för flyg till Italien har avtagit. Från att ha varit mars månads högsta klättrare på plats 8 respektive 5 hamnar Milano och Rom utanför topp tio på plats 11 respektive 12.

Topp tio destinationer april hos flygsökmotorn Skyscanner

1. London (Storbritannien) (0)
2. Paris (Frankrike) (0)
3. Bangkok (Thailand) (+1)
4. Madrid (Spanien) (+8)
5. Beijing (Kina) (+6)
6. Stockholm (Sverige) (-3)
7. Barcelona (Spanien) (0)
8. Berlin (Tyskland) (-2)
9. Aten (Grekland) (0)
10. Amsterdam (Nederländerna) (0)
Rankingen har baseras på antalet flygsökningar för svenska avgångar på Skyscanners hemsida i april 2010. Inom parantes uppges hur destinationens placering ändrats jämfört med månaden innan.