Text: Hanna Rubin
Vill du resa klimatsmart? Skippa de långa flygturerna och upplev tropikerna bara ett stenkast hemifrån. 6 juni öppnar det spektakulära karibieninspirerade badhotellet The Reef i Fredrikshavn. Det är Stena Line som står bakom satsningen som innehåller alla de klischébilder vi skandinaver har av de karibiska öarna.

Gör en skattdykning, simma igenom grottgången ut till utomhuspoolen eller ät karibisk mat på Lobster Bob’s strandbar. The Reef är fyllt av pooler, växter, färger och konstgjorda berg.
Under ditt besök på anläggningen kommer du få uppleva en typisk karibisk dag flera gånger om: soluppgång, fågelkvitter, reggaemusik och stormbyar.
– Det fungerar som en teaterscen, säger Erik Nissen Johansen, Creative director på Stylt Trampoli som har varit med och skapat det 1 500 kvadratmeter stora badlandet.
Upplevelsen beskrivs som unik men badparadiset kan ändå i viss mån jämföras med Lalandina i danska Billund och Örebros äventyrsbad i Gustavsvik.
Det är fram förallt tyskar, holländare, norrmän och svenskar som förutom danskarna själva förstås förväntas besöka badhotellet. Hotellets 213 rum kommer så småningom att byggas om till karibisk stil för att matcha badlandet.
Att spendera en dag i det karibiska badpalatset kommer att kosta från 295 kronor per person och då ingår båtturen från Göteborg.