Kinas terrakottasoldater ställs ut i Sverige
Foto: Kinaresor

Tio krigare från Kinas berömda terrakottaarmé har anlänt till Sverige. Tillsammans med ytterligare 320 föremål ska de ställas ut i bergrum under Stockholms jord.

Terrkottaarmén, i närheten av Xian i Kina, upptäcktes år 1974 när några bönder skulle gräva en brunn. Idag räknas fyndet som ett av världens största arkeologiska sensationer.

Armén uppfördes på order av kejsare Qin Shi Huangdi för att vakta hans grav när han gick bort. Man uppskattar att det tog 700 000 hantverkare 39 år att färdigställa armén som består av cirka 8 000 soldater i lera.

Underjordisk utställningTill utställningen i Stockholm har tio av soldaterna och ytterligare 320 föremål fraktats hit. Utställningen visas i två bergrum i urberget på Skeppsholmen under Östasiatiska museet. Föremålen har aldrig tidigare visats i Sverige och kommer från museer och utgrävningsplatser i Shaanxiprovinsen i Kina. Utställningen kommer också att spegla Kinas födelse under perioden 221 f Kr till år 220 e Kr.

Tung last
Soldaterna i terrakottaarmén är alla byggd för hand och ingen är den andre lik. De målades alla i starka färger, men idag har den för länge sedan flagnat bort. Inför utställningen i Stockholm åkte Östasiatsiak museét till Kina för att själva välja ut vilka soldater de ville ta med sig hem. Lasten till Sverige vägde 12 ton och flygplanet var så stort att det inte kunde landa på Arlanda utan fick gå ned på Köpenhamns flygplats för att sedan fraktas till Stockholm i lastbilar.

Utställningen pågår från den 28 augusti till den 16 januari. Biljetterna kostar 150 kronor och man har redan sålt 24 000 biljetter.