– Saltlakrits har länge varit och är för många fortfarande en riktig taxfreeklassiker bland oss svenskar, men med tanke på att vi i år har 450 nya varor kanske det inte är så konstigt att många har hittat en ny favorit, säger Magdalena Öhrn på Ving, enligt ett pressmeddelande.
När det gäller alkoholdrycker föredrar svenskar whisky, medan finländare hellre köper dyr konjak. Norrmännen gillar Jägermeister och danskarna köper helst en flaska Fernet Branca.
Bland hudvårdsprodukter och parfym hamnar parfymen Boss Nuit Edp högt upp på listorna i de nordiska länderna och toppar listan i både Sverige och Danmark. I Finland föredrar man mascara från Lancôme och norrmännen köper helst deodorant från Biotherm.
Det är dock inte bara godis, alkohol och hudvård som efterfrågas i taxfreeshoppen. Intresset för kläder och accessoarer ökar varje år.
– Många vill gärna unna sig något extra på semestern, man kanske vill köpa ett vackert smycke till sommarklänningen eller en present att ge bort när man kommer hem. Det är dessutom i vår Boutique som de flesta nyheterna finns i år, säger Magdalena Öhrn på Ving som anlitar Thomas Cook Airlines på många av sina resor.
Topplistorna:
Topplista godis
Sverige:
1. Pittjes Mixed Nuts 450 g
2. Bassetts Winegums 800 g
3. Toblerone Gold 400 g
Danmark:
1. Pingvin lakritspastiller
2. Haribo Matadormix 500 g
3. Skippers Pipes 26-pack
Norge:
1. After Eight 5X400 g
2. Toffifee 5X400 g
3. Wrigley’s Sweet Mint 24-pack
Finland:
1. After Eight 5X400 g
2. Skippers Pipes 26-pack
3. Anthon Berg Royal Selection 300 g
Topplista alkoholdrycker
Sverige:
1. Famous Grouse 100 cl
2. Bombay Sapphire 100 cl
3. Xanté Poire au Cognac
Danmark:
1. Fernet Branca 100 cl
2. Renault Carte Noire Extra 1 ltr
3. Bombay Sapphire 100 cl
Norge:
1. Jägermeister 100 cl
2. Baron Otard Vsop 100 cl
3. Baileys 100 cl
Finland:
1. Renault Carte Noire Extra 1 ltr
2. Espiritu de Chile 300 cl
3. Jägermeister 100 cl
Topplista parfym/hudvårdsprodukter
Sverige:
1. Boss Nuit Edp 50 ml
2. Lancôme Mascara 3-pack
3. Biotherm Baume Oil 2-pack
Danmark:
1. Boss Nuit Edp 50 ml
2. Biotherm Lait Corporel 3X400 ml
3. Paco Rabanne Lady Million Edp
Norge:
1. Biotherm Deo Pure 3-pack
2. Biotherm Lait Corporel 3X400 ml
3. Biotherm Baume Oil 2-pack
Finland:
1. Lancôme Mascara 3-pack
2. Boss Nuit Edp 50 ml
3. Lancôme Renergie 2-pack