Utrikesdepartementet, UD, avråder från alla resor till Irak, med undantag för de tre provinserna Dohuk, Erbil och Sulamaniyah i norra Irak. UD uppmanar de svenska medborgare som befinner sig i Irak att lämna landet. Säkerhetsläget är fortsatt mycket allvarligt.När det gäller provinserna Dohuk, Erbil och Sulamaniyah avråder Utrikesdepartementet från icke nödvändiga resor
Europa skakas av extremväder – så hanterar du en krissituation på resan
När semesteridyllen förvandlas till stormar, skogsbränder eller plötsliga kriser är det viktigt att veta vad man ska göra. Vi har samlat expertråd från UD:s konsulära enhet om hur du bäst förbereder dig och hanterar det oväntade.
Att göra i Jordanien – vi guidar till sevärdheterna
Följ med på en storslagen roadtrip till Jordanien. Vi guidar till ökenlandskap i Wadi rum, ruinstaden Petra, Döda Havet och andra höjdpunkter.
Res till Ukraina – ”Som en solidaritetshandling”
Resa till krigets Ukraina låter som en dålig idé. Det tycker inte Christian Jutvik, Läs & Res grundare. Han vill att resan ska ses som en demonstration av solidaritet med de ukrainare som länge kämpat mot Putins Ryssland.
Har du koll på vilka länder som UD avråder från resor?
Det kan bli en dyr resa om man inte har koll på vilka länder och regioner som Utrikesdepartementet avråder ifrån – se därför till att vara uppdaterad. Här är några saker att tänka på.
UD avråder från resor till Ryssland
Ryssland är på väg att totalt frysas ut från den internationella gemenskapen och svenskar avråds från att resa till landet.