I år kom det in 91 anmälningar mot Ving till ARN, förra året låg siffran på 103.
Magdalena Öhrn, informationschef på Ving, tycker dock att de höga siffrorna är missvisande.
– Av våra cirka 600 000 resenärer är det 91 personer som har lämnat in klagomål. Av dem är det bara åtta stycken som lett till fällning och det tycker inte vi är mycket, säger hon till Vagabond.

Hon tror att klagomålen beror på att resvana människor har höga krav. För att möta resenärernas förväntningar ska företaget jobba med utvärderingar och kontakt med kunderna.

– Det är väldigt få som är missnöjda, men visst kan vi alltid bli bättre, säger Magdalena Öhrn.

Av de anmälningar som kommer in till Ving handlar de flesta om klagomål på boendet.

– Det kan vara att hotellet inte möter de förväntningar kunden har, eller att tillfälliga byggarbeten stör, säger Magdalena Öhrn.

På klagomålslistans andra plats hos ARN ligger Apollo med 58 anmälningar, därefter kommer Solresor, Fritidsresor och Detur. År 2008 hade Fritidsresor 96 anmälningar mot sig men sänkte den siffran år 2009 till 38 anmälningar.