Allt fler reser till Kenya och Sri Lanka

17 augusti 2010 kl 13:18
Turisterna flydde Sri Lanka (t v) och Kenya (t h) på grund av krig och oro. Men nu är de tillbaka på stränder och i nationalparker. Foto Per J Andersson och Stock Exchange
 
Kenya och Sri Lanka har blivit populärt bland turister igen. För några år sedan var länderna oroshärdar, men nu har det lugnat ner sig och turisterna hittar snabbt tillbaka.
 
Text: Matilda Bjerlöw
 
Turistindustrin - först att falla när det är problem i ett land, först att hämta sig så snart problemen är över. Ett faktum som får stöd i Kenya och Sri Lanka.

- Turistnäringen växer och om Gud vill kommer vi att slå rekordet från 2007, säger Muriithi Ndegwa, chef över Kenyas turistmyndighet, till Reuters.
 
Under första halvan av 2007 besökte 477 000 turister Kenya, för att njuta av safari och vackra stränder. Under samma tid i år steg siffran till 483 000.
 
Det här är ett rejält uppsving, efter oroligheterna i samband med presidentvalet 2008. Hundratals människor dödades i våldsamheter mellan olika folkgrupper, något som slog hårt mot turistnäringen.

Men nu är läget lugnt, och turisterna vågar sig tillbaka.
 
Även i Sri Lanka ökar turismen - och det med råge. I juli reste 49 procent fler utländska turister in i landet, jämfört med samma månad i fjol.
 
Med förra årets slut på de 26 åren av inbördeskrig föddes hopp om att bygga upp landet igen, uppnå långsiktig fred och bygga upp ekonomin. Något som till stor del ska ske med hjälp av turistindustrin, en av landets största inkomstkällor.
 
Och hittills går det bra. Turistboomen smygstartade i slutet av förra året, och har fortsatt sedan dess. Varje månad i år har antalet turister ökat med 30 procent jämfört med samma månader i fjol.
 
De flesta av resenärerna som har åkt till Sri Lanka i år kommer från Indien, Storbritannien, Tyskland, Mellanöstern och Frankrike.

Från Sverige blir det åter charter från och med november i år med Apollo, Fritidsresor och Ving.
 

Läs mer

 
 
Kommentarer
 //  10.08.23
Jag har ett hus på Sri Lanka som jag hyr ut till turister. Jag har märkt en betydande ökning av människor som vill hyra mitt hus . robert-swe@hotmail.com
 //  10.08.19
Härligt! Jag har rest till Sri Lanka praktiskt taget varje år sedan 1990-talet. Jag kan varmt rekommendera Sri Lanka som resemål. Det är otroligt vackert och människorna är bland de trevligaste, gladaste jag har träffat (slår Thailand helt klart). Jag kan också bekräfta att de är väldigt gästfria på Sri Lanka. Även de som har det sämre ställt, vill ge någonting om man är på besök.
Jag var dit senast i april i år och tänkte resa dit i slutet av året igen. Jag har alltid rest dit reguljärt och har turen att få bo hos singalesiska vänner som jag känner där nere.
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
Annons 

Fler nyheter

Gratis nyhetsbrev
Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Webbfrågan
Varför åker du på weekendresa?




Håll koll på Vagabond

 
Facebook Bli Vagabond-fan och få dagliga tips.

 

Twitter Håll dig uppdaterad.

Hitta de billigaste flygbiljetterna!

Boka de billigaste flygen via Vagabonds sökmotor! Vi länkar dig vidare till billigaste erbjudandet! 

Powered by

Populäraste resmålen

De mest sökta resmålen med Vagabonds sökmotor just nu!
Logga in
Annonser     Annonsera på Vagabond.se
Artiklar och guider från:
Egmont Tidskrifter | © Vagabond Media | Våra villkor | Sitemap