Det är inte alltid kul att resa. Det är mycket som kan krångla om man har otur – bagage som försvinner, förseningar, inställda flyg, överbokningar.

Under mina senaste tre resor har jag förlorat ett bagage, fått vänta i drygt fem timmar på ett försenat flyg och varit med om att tiden för min returflight har flyttats fram fyra timmar utan att jag blivit meddelad detta. Men det kunde ha varit värre. Med någons mage som krånglar, barn som är trötta, skröpliga far- och morföräldrar, tryckande värme, jetlag, anslutningsflyg som ska passas, aktiviteter som är bokade och jobbdagar som inte får missas … ja, då hade mardrömmen varit ett faktum.

FÖRRA ÅRET KOM DET in 1 482 anmälningar rörande resor, till ARN, Allmänna Reklamationsnämnden. Drygt 700 av klagomålen rörde flygresor. Flygbolagen, speciellt vissa lågprisbolag, är dåliga på att ta hand om sina passagerare när det strular. Ofta lyser såväl service som efterlevnad av regelverket med sin frånvaro.

Passagerares rättigheter vid förseningar, överbokningar och inställda flyg ska sedan februari 2005 finnas skriftligen vid incheckningsdisken, antingen som anslag eller broschyr. Det gör de sällan. Vid längre förseningar, över två timmar, ska dessutom passagerarnas rättigheter delas ut i skriftlig form. De där lapparna är det många trötta resenärer som önskat att de hade fått.

Enligt reglerna har du rätt till nödvändiga telefonsamtal, ekonomisk ersättning, måltider, hotellnätter och annat, förutsatt att en del kriterier är uppfyllda förstås, bland annat att förseningen är tillräckligt stor och att flygbolaget är ett flygbolag som bedriver trafik från en EU-flygplats.

FÖRSENINGEN ELLER DET INSTÄLLDA FLYGET får till exempel inte heller bero på ”extraordinära omständigheter” utanför flygbolagets kontroll, till exempel en snöstorm i Rom i augusti eller liknande (behöver jag säga att ”extraordinära omständigheter” har blivit flygbolagens nya modeord?).

Den som lusläser reglerna som rör passagerares rättigheter förstår snart att det är en snårig skog. Man får läsa förordningen både en och två gånger för att förstå den fullt ut. Men generellt sett kan man säga att du som flygpassagerare har rätt till bra mycket mer än du troligtvis tror, förutsatt att du checkar in i tid.
Viktigast av allt och enkelt att komma ihåg när du trött och hungrig sitter och väntar på ditt försenade flyg någonstans: du har rätt att bli informerad om dina rättigheter.

Vill du veta mer om dina rättigheter som resenär?
Gå in på http://www.resor.konsumentverket.se.

Tumme upp för:

Nya EU-regler
Europaparlamentet röstade nyligen ja till ett förslag att det ska bli lättare att se flygbiljetters totalpris vid bokning på internet. Detta för att konsumenter lättare ska kunna jämföra biljetter. När man bokar biljetter online ska totalpriset synas direkt, och inte efter att de olika avgifterna har lagts på, vilket ofta är fallet nu. Konsumenterna ska även tydligt kunna se vad de olika tilläggen avser, som exempelvis skatter, säkerhets- och bränsleavgifter. Lagen förväntas träda i kraft vid årsskiftet.

Tumme ned för:

Flyg utan luftkonditionering
En vanlig personbil kan utan problem ha luftkonditioneringen igång utan att motorn behöver vara på. Det är märkligt att dagens passagerarflygplan inte tycks kunna ha det. Flera gånger under den gångna sommarens värmebölja har jag under utdragna boardingar suttit och svettats i väntan på att planet ska komma upp i luften så att de där små runda knapparna ska prestera lite välbehövlig svalka. Om det är något tekniskt fel eller är om det bara är piloten som glömmer att slå på någon knapp vet jag inte, men vidrigt kvavt är det.