
Foto: Spyderskidoo/Getty Images
Nya regler för resor till USA
Tidigare har det varit möjligt att ansöka om inresetillstånd, ESTA, väldigt nära inpå en avresa till USA. Men från och med nu skärps reglerna.
Att ta en sista minuten till USA blir svårare. US Department of Homeland Security skriver på sin hemsida att så kallade “Real-time approvals” inte längre existerar. Det innebär att man från och med nu måste ansöka om inresetillstånd till USA minst 72 timmar innan avfärd för att inte riskera att bli nekad att kliva ombord på planet.
Man har dock alltid rekommenderats att söka minst 72 timmar, alltså tre dygn, innan avresa. I praktiken har det däremot varit möjligt att få sitt ESTA (Electronic System for Travel Authorisation) beviljat nästan direkt. Nu är det slut med det.
17 nya direktlinjer med SAS från Skandinavien i sommar
5 sommarresor med bil i USA – Vagabonds chefredaktör tipsar
Text: Linnéa Axelsson • 2018-12-20
Nyhet • USA • Flyg