
Egypten är ett av resmålen som går åt fort. Foto Angelica Zander
Charterresor säljer tack vare vinterkyla och trots kris. Alla stora charterbolag säger att de säljer betydligt fler resor nu än för ett år sedan. För Fritidsresor är det till och med all time high: bolaget har aldrig sålt så många resor under en januarivecka som i år.
Efter ett tufft år med ekonomisk kris och minskat resandet har optimismen återvänt hos resenärerna, vilket charterbolagen märkt.
På Fritidsresor – där Turkiet, Egypten och Tunisien ökar mest som resmål ’� ser man ljust på framtiden.
– Första veckan i januari sålde vi all time high. Vi har alltså aldrig någonsin sålt så många resor på en enda vecka. Andra veckan i januari ökade försäljningen ytterligare och vi sålde 12.000 sommarresor, säger Marie Malmros på Fritidsresor och summerar de positiva försäljningssiffrorna med att ökningen från samma veckor förra året är 20–25 procent och att man nu sålt var tredje sommarresa.
Varför går det så bra nu?
– Jag tror att det är de genomförda skattesänkningar och signaler om bättre ekonomi i kombination med det kalla vädret. Faktum är att de som inte som blivit av med jobbet fått bättre hushållsekonomi under krisen, säger hon.
Hos konkurrenten Ving märker man också av vändningen i ekonomi från nedgång till uppgång.
– Vi ser en ökad efterfrågan i jämföresle med förra årets två första veckor. Vi gör en stor satsning på Turkiet till sommaren med tre nya resmål och utökad volym med 20 procent, och vi ser också att vi säljer mer Turkiet än förra året vid den här tiden. Även Sunwing (Vings egna hotellanläggningar) säljer betydligt bättre än förra året vid den här tiden, berättar Magdalena Öhrn på Ving.

Nästa vintersäsongs Thailandsresor har blivit i snitt 1.000 kr billigare och säljer lika bra som före ekonomiska krisen. Foto Tobias Larsson
Hos charterarrangören Solresor skiner också solen. Av arrangörens 13 sommardestinationer går Turkiet bäst, tätt följt av Italien, Azorerna, Sicilien och Rhodos.
– På bara en månad har drygt 35 procent av resorna till Solresors sommarnyhet Syditalien/Kalabrien sålt slut. Det gör resmålet till Solresors mest populära nykomling genom tiderna, skriver Pauline Berndtsson på Solresor i ett pressmeddelande.
– Många har under helgerna haft tid att drömma om, och planera, den kommande
sommarsemestern.
Totalt är lite mer en tredjedel av Solresors drygt 100 000 sommarresor nu bokade.
– Det är naturligtvis mycket glädjande att årets stora charternyhet har tagits så väl emot av marknaden. Att även Sicilien hamnar bland våra fem mest bokade sommardestinationer visar på vilket stort intresse det finns för Italien just nu, säger Pauline Berndtsson.
Även resorna nästa vinter säljer bra. På Apollo pratar man om bokningsrekord. Arrangören släppte nästa vinters resor till Thailand till försäljning strax före jul. Efter en dryg månad har Thailandsbokningarna slagit alla tidigare rekord.
Jämfört med förra samma period är det en ökning med mer än 300 procent. Jämfört med vintern dessförinnan – 2008–20009 har 60 procent fler bokat en resa till Thailand.
Apollos analys av det ökade antalet bokade resor ser ut så här: Den svenska kronan ha stärkts vilket nu märks på priserna på resor för nästa vinter. Resorna har exempelvis Thailand sjunkit i pris med i snitt 1 000 kronor, men också Egypten har blivit billigare på grund av att den svenska kronan ökat i värde.
– Vintern 2010/2011 är det år vi tror att efterfrågan kommer att vara tillbaka på samma nivå som före finanskrisen. Den här vintern har vi märkt av en viss försiktighet i bokningsmönstret. Människor har tenderat att avvakta och boka senare än vanligt. Nu ser det ut som om den trenden har vänt och människor bokar både sommarens resor och nästkommande vinters resor tidigare än förra året, säger Kajsa Moström på Apollo.