Först filmades Sagan om ringen-trilogin i Nya Zealands storslagna bergslandskap, sedan kom Bilbo-filmerna.
Landets turistmyndighet har varit bra på att dra nytta av gratisreklamen, men mest uppfinningsrikt är nog ändå flygbolaget Air New Zealand.
Bolaget har tidigare skapat ett antal säkerhetsfilmer som flirtar med Tolkiens sagovärld, men ingen så omfattande och påkostad som den här.
Air New Zealand kallar den för ”den mest episka säkerhetsfilm som gjorts” och får draghjälp inte bara av sagofigurer, utan också av regissören Peter Jackson och skådespelaren Elijah Wood som båda gästspelar i den fyra minuter långa filmen.
Videon är också en, inte alltför subtil, del av marknadsföringen av den tredje filmen i serien om Bilbo. ”The Hobbit: The Battle of the Five Armies” har världspremiär i december.