De passagerare som har bagage med sig får lämna detta vid så kallade bagage drops, alltså särskilda inlämningsställen på flygplatsen. Checkat in ska man ha gjort på webben, och man ska skriva ut boardingkortet själv. Den som glömt boardingkortet får betala 40 euro (ungefär 430 kronor) i utskrivningsavgift.

Vagabond har tidigare berättat om flygbolagets planer som genomförs i tre steg. Det första steget togs i mars, då man införde en högre avgift för incheckning på flygplatsen. Det andra steget tas alltså idag. Under sommaren ska incheckningsdiskarna på flygplatserna att successivt försvinna. 1 oktober ska det vara helt genomfört.

Ryanair får emellanåt kritik för att lägga på extraavgifter under bokningsförfarandet. Resans grundpris är lågt, men det kostar exempelvis extra att betala biljetten med betalkort. Trots att själva incheckningen är obligatorisk påförs en avgift för denna på 5 euro (ungefär 54 kronor).

Ryanair tar samtidigt bort möjligheten för passagerare under 16 år att utan äldre sällskap flyga med bolaget. Motiveringen till detta är att alla bokningar kräver pass eller id-kort.

Text: Barbro Janson