Charterbolagets moderbolag har bestämt att alla koncernens bolag ska ha samma namn och därmed kommer Fritidsresor i framtiden heta TUI. Det skriver branschtidningen Travel News.
Anledningen är att TUI vill stärka sitt varumärke och tror att förändringen är nödvändig för att kunna konkurrera i framtiden.
– Det finns mycket att vinna på att ha ett varumärke för hela gruppen, vi har rört oss i den här riktningen i flera år, säger Fritidsresors hr-direktör Charlotte Wiebe till Travel News.
Ann-Christine Meyerhöffer är konsult på marknadsanalysföretaget Yougov, hon tror att namnbytet kan bli svårt för Fritidsresor som i dagsläget har en 100 procentig igenkänningsgrad och bolaget blev nyligen framröstat som Sveriges starkaste resevarumärke
– Det kan bli knepigt. På sikt finns mycket att vinna på ett gemensamt namn, men det kommer att krävas mycket kommunikation för att inte tappa styrka. En fördel är att Fritidsresors kunder redan idag möter TUI-namnet under resan, till exempel på reseledarnas uniformer och flygplan.
Exakt när Fritidsresor kommer byta namn är inte bestämt. Först ut är nederländska Arke, därefter följer de nordiska bolagen som förutom Fritidsresor inkluderar Star Tour (Danmark och Norge) ochFinnmatkat (Finland). Sist ut att byta namn blir brittiska Thomson.