Enligt Karin Starkman Ahlstedt, PR- och kommunikationschef på resebyrån Ticket beror de låga priserna på en kombination av det fina vädret och en lägre efterfrågan på resor fram till mitten av juni då skolorna slutar.
– Det är galet låga priser på resor just nu. Den som kan sticka iväg med kort varsel de närmaste veckorna kan verkligen fynda resor till sol och värme och härliga sandstränder för bara någon tusenlapp, säger Karin Starkman Ahlstedt.
Allra billigast är resorna till Turkiet och hit kan man fynda resor för dryga tusenlappen. För drygt 4 000 kan man få en veckas semester med boende på lyxhotell. Att Turkiet är så pass billigt beror på att färre har bokat resor hit än i fjol. Det oroliga läget i landet och konflikterna i grannlandet Syrien gör att bokningarna har rasat. I februari uppgav resekoncernen TUI, där Fritidsresor ingår att bokningarna hade minskat med 40 procent jämfört med året innan och alla de stora researrangörerna rapporterar liknande tapp.
Går man upp några hundralappar går det även att hitta billiga resor till Mallorca och de grekiska öarna. Men om man ska ha en chans att boka en prisvärd resa bör man inte vänta för länge. I sommar väntas utbudet av sista minuten-resor till Medelhavet att sina, enligt Starkman Ahlstedt.
– För den som vill åka till de populära resmålen kring Medelhavet under högsäsong är det verkligen hög tid att boka. Några billiga sista minuten-biljetter dit lär vi inte se skymten av i sommar.
Prisexempel
Datum – Reslängd – Avreseort – Resmål – Arrangör – Pris
4/6 – 8 dagar – Stockholm – Alanya,Turkiet – Airtours – 949 Kr
29/5 – 8 dagar – Stockholm – Rhodos, Grekland – Ving – 1450 kr
31/5 – 8 dagar – Stockholm – Mallorca, Spanien – Ving – 2 350 kr
8/6 – 8 dagar – Malmö – Side, Turkiet –Ving –1 000 kr
29/5 – 8 dagar–Köpenhamn – Lesbos, Grekland – Ving – 1 000 kr
3/6 – 7 dagar – Malmö – Mallorca, Spanien – Apollo – 2 148 kr
2/6 – 8 dagar – Göteborg – Kreta, Grekland – Ving – 1 150 kr
28/5 – 8 dagar – Göteborg – Side, Turkiet – Airtours – 1 149 kr
29/5 – 8 dagar – GÙ�teborg – Mallorca, Spanien – Fritidsresor – 2 448 kr
* Priserna är framtagna 23/5 kl 09.30 och kan variera beroende på tillgång och efterfrågan.









