
På Arlanda har inte snöandet ställt till några stora problem, till skillnad från på kontinenten. Foto: Daniel Asplund/Swedavia
Cirka 300 flygningar är i dag inställda vid Frankfurts stora flygplats, en av världens mest trafikerade. Men läget är mycket ljusare än i helgen, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Kris på HeathrowÄven London och Paris har stora problem idag. Heathrow öppnade för trafik på morgonen, men mycket få flyg kom iväg.
Trafiken på de svenska flygplatserna flyter däremot ganska bra, med undantag för flygningarna till de stängda och krisdrabbade flygplatserna i Europa. Svenska flygplatser är ofta bättre på att röja undan snö och är inte lika sårbara för dåligt väder som flygplatser på kontinenten.
Ber om ursäkt
Chefen för Storbritanniens spanskägda flygplatsoperatör BAA bad i dag om ursäkt för det kaos som uppstått på Heathrow sedan det kalla vintervädret grep tag i landet.
– Jag är väldigt besviken över att ha stört så många tusentals människors julplaner, sade Colin Matthews till BBC, enligt TT.
– Det är verkligen plågsamt och hjärtskärande att vara på terminalerna och möta individer, alla med sina egna berättelser med riktigt sorgliga och nedslående utfall.
Mer förseningar
Hundratals resenärer stod i dag inför en tredje dag strandade på Heathrow. Flygplatsen har öppnats igen, men varnade för fler inställda flyg och förseningar även under de kommande dagarna.
Tågtrafiken mellan Frankrike, England och Belgien är försenad eftersom tågen tvingas dra ner på farten. Många bussar har ställts in och myndigheterna har förbjudit tunga lastbilar från att köra på vägarna.









