Irankriget har gjort läget osäkert för sommarens utrikesresor med flyg. Normalt står bränslet för ungefär en fjärdedel av flygbolagens kostnader. Nu har andelen ökat till upp emot hälften eftersom priset på flygfotogen fördubblats.

Framförallt på interkontinentala långdistanslinjer har flygbiljettpriserna ökat, i synnerhet på flygningar mellan Europa och Asien där också utrymmet för flygrutterna begränsats på grund av såväl oroligheterna i Persiska viken som kriget i Ukraina. Många flyg tvingas ta omvägen genom en smal korridor över Armenien och Azerbajdzjan, vilket leder till högre bränsleförbrukning (och koldioxidutsläpp).

Tusentals flyg inställda

SAS har redan ställt in 1 000 flygningar och Lufthansa, Air China och Turkish Airlines planerar att ställa in minst 20 000 avgångar fram till oktober. Ryanair har enligt Reuters sagt att man tänker dra ned på kapaciteten med 5–10 procent om Hormuzsundet förblir stängt, vilket innebär som mest 35 000 flygningar enbart i maj och juni.

Ändå vill det irländska lågprisbolagets vd Michael O’Leary lugna resenärerna.

– Jag tycker att det har blivit mycket överdrivet. Nästan allt Europas jetbränsle kommer från USA, Västafrika och Norge. Det finns väldigt liten risk för leveransavbrott i Europa i sommar, säger han till Sveriges Radio.

Norwegian, Air France, Swiss, Virgin Atlantic och Finnair säger till SVT att man valt att inte ställa in planerade flygningar, men att man följer utvecklingen noga.

Ändå har antalet flygstolar globalt sett reducerats med två miljoner bara i maj. Det låter mycket, men då ska man veta att det denna månad finns totalt 132 miljoner tillgängliga flygsäten.

Försenad hemresa

Flertalet flygbolag har försäkrat sig mot prischocker genom att på flera rutter byta till mindre och mera bränsleeffektiva flygplan. Dessutom har många flygbolag i förväg tecknat kontrakt om att få köpa bränsle till ett förutbestämt pris. Det innebär att det dröjer innan det höjda oljepriset slår igenom i höjda flygfotogenpriser.

Även charterarrangörer som Apollo, Tui och Ving har kontrakt på att få köpa flygbränsle till de priser som rådde före Irankriget. På sina bokningssidor lugnar de nu kunderna med att man inte kommer att höja priset på redan bokade resor.

Ving spår ändå att framtida resor kan bli dyrare: i höst till Medelhavet kan de gå upp med drygt 300 kronor, medan en tripp till Kanarieöarna i vinter kan bli 500 kronor dyrare.

Om konflikten inte löses snart finns risk att det i sommar blir bränslebrist på flygplatser världen runt. Det kan innebära inställda flyg, varnar Sveriges regering.

Rekommendationen är att ha marginal i kalendern och ta höjd för att hemresan kan bli en eller flera dagar försenad. Planera inte att flyga kort innan du måste vara tillbaka på jobbet eller gå på dop, bröllop, begravning eller någon annan viktig händelse som du bara inte vill missa.

Läs också: Sämsta flygbolagen i Europa – resenärernas bottenlista.

Grekisk färja i bakgrunden. Passagerare på annan färja i förgrunden.
I Grekland är man orolig för att färjeresorna ska bli dyrare för såväl lokalbefolkning och turister som för öarnas livsnödvändiga godstransporter. Foto: Per J Andersson

Dyrare färjor

Även färjeresor förväntas bli dyrare. Tallink har meddelat att de lägger på ett bränsle- och utsläppstillägg på biljettpriset. För närvarande innebär detta cirka 45 kronor per enkelresa och 33 kronor per kryssning som avgår från Stockholm.

I Grekland där sjötransporter utgör en majoritet av infrastrukturen inom landet är man extra orolig för att priset på färjebiljetterna ska höjas. På öarna är såväl lokalbefolkningen som turismen beroende av färjorna och skulle drabbas hårt om resorna fördyras. Även priset på dagligvaror som sjövägen transporteras till öarna riskerar att bli dyrare.

Greklands regering har senaste månaden därför fört diskussioner med rederier för att hitta lösningar som gör att priset på färjebiljetter inte ska behöva höjas. Bland annat diskuterar man att till sommaren sänka hamnavgifterna för färjorna, skriver grekiska nyhetssajten Protothema.

En bussemester å andra sidan verkar inte bli dyrare på grund av oljekrisen. Både bussbolagen Flixbus och Vy säger till SVT att de inte har höjt eller har några planer på att höja priserna.

Två resenäer på tåg med fjäll utanför fönstret.
Priset på tågbiljetter i Europa förväntas inte påverkas alls av bränslekrisen. Bilden från nattåget till Narvik. Foto: Per J Andersson

Tågen opåverkade

Opåverkade är också tågbolagen. Priset för en tågbiljett förväntas inte påverkas av energikrisen för fossila bränslen.

SJ har släppt sommarens tågbiljetter med priser som inte påverkats alls av kriget i Mellanöstern. Tågbolagets förhoppning är att fler ska välja en Sverigesemester med tåg istället för en medelhavssemester med flyg i sommar.

”Priset på flyg och bensin kan gå upp och osäkerheten är stor. Att satsa på tågsemester kan därför vara ett säkrare val denna sommar … Även om kriget snart tar slut väntas priset på flyg och bensin påverkas under en längre tid och ingen vet exakt hur det blir. … Ett säkrare kort är därför att åka på tågsemester med familjen i sommar, något som fler och fler nu väljer att göra.”, skriver SJ i ett pressmeddelande.

Lyssna: 1 maj pratade Vagabonds Per j Andersson med Titti Schultz i P4 Extra om hur resandet påverkas av kriget i Mellanöstern.