Hela Sveriges luftrum är för första gången på en vecka helt öppet.

Flygbolagen får själva avgöra om de vill flyga i zon två, det vill säga genom eventuell aska.

”Askan kan vara extremt farlig och ska undvikas”, skriver Luftfartsverket i ett meddelande till alla piloter.

Informationsmeddelandet till piloter fortsätter:

”Kontakt med vulkanisk aska kan vara extremt farlig och områden där det finns kända föroreningar ska generellt undvikas. Vulkanisk aska kan sträcka sig över flera hundra miles och den förorenade luften behöver inte synas”.

Luftrummet ovanför Sverige är från och med i dag indelat i tre zoner; en zon där inget flyg tillåts, en andra zon, där det kan det finnas spår av aska och viss flygning kan tillåtas samt en tredje zon utan restriktioner.

Luftrummet över Sverige är öppet, med vissa restriktioner för zon två. De nya reglerna om flygning i zon två började tillämpas redan på torsdagskvällen.

– De gäller efter klockan 20, säger Carl Selling, informationsdirektör på Luftfarsverket till Aftonbladet.

– Det ser positivt ut för luftrummen över flygplatserna och som vi ser det kommer luftrummet att vara öppet en bra bit in på nästa dygn, säger Carl Selling.

De flygbolag som väljer att flyga i zon två gör det helt på egen risk, enligt Luftfartsverket.

Flygplanstillverkarna säger att motorerna ska undersökas efter tre timmars flygning i aska. Flygbolagen ansvarar själva för att följa de myndigheternas säkerhetsinstruktioner.