SAS drog till med ett aprilskämt om like-knappar ombord på sina flygningar. Hädanefter skulle passagerare inte ens behöva koppla upp sig och logga in på Facebook för att klicka tummen upp.

”SAS har nu installerat Like-knappar ombord, som första flygbolag i världen. Det är en del av vår satsning på sociala medier. Ge oss ett Like om du gillar!” skrev SAS, självklart på Facebook.

Malmö Aviation drog till med en hälsosam nyhet: fluortanter ombord. ”Från och med idag inför vi fluorsköljningar ombord. Det är frukost- och kvällsavgångarna som i första hand ingår i projektet. Kampanjen pågår t.o.m. 1 juni 2013. Varje passagerare erhåller två muggar, en med fluor och en att skölja/spotta i”, skriver flygbolaget.

Sveriges Radio Gotland drog till med skapandet av Rauk Airs nya dotterbolag Nude Air, som i sommar ska forsla nakna tyskar från Hamburg till Bunge på Gotland. Flygningarna skulle ske i samarbete med den tyska naturistföreningen – och eftersom passagerarna är nudister har de inget bagage med sig och planen skulle kunna ta med fler passagerare. Finns det hjärtrum så finns det naket stjärterum.

Och Vagabonds nyhet om en barnfri semesterö i Medelhavet får stanna vid en önskedröm för vissa. Även detta var förstås ett aprilskämt.

Text: Travel News/Redaktionen