– Alla äventyr med Harry Potter kommer att bli verklighet här. Vi ser fram
emot att få se våra besökares reaktioner, säger Tony Williams, projektledare och chef för Universal Parks and Resorts.
Efter tre års väntan och 2,5 miljarder spenderade kronor öppnar Harry Potter-parken senare i vår. Nöjesparken kommer att erbjuda besökarna att kliva i de magiska miljöerna från böckerna. På plats finns bland annat skolan Hogwarts och byn Hogsmead med puben Tre Kvastar. I trollstavsbutiken Ollivanders kan man få hjälp att hitta sin personliga trollstav med hjälp av den modern interaktiva magi och skojare kan köpa skämtartiklar på Zonkos

© Universal Studios, All Rights Reserved
Bland attraktionerna finns för de mindre en hippogriff-berg-och-dalbana och för de mer vågade kan man åka Dragon Challenge som är inspirerat av ”Turneringen i magisk trekamp” från boken Harry Potter och den flammande bägaren.
Den största attraktionen är dock Harry Potter and the forbidden journey. Attraktionen fungerar som en resa genom böckerna och är skapad med hjälp av banbrytande teknologi.
Författaren till böckerna om Harry Potter, J.K. Rowling, har varit starkt involverad i projektet av nÙ?jesparken.
– De planer jag har sett har varit helt fantastiska, och jag tvivlar på att fans av böckerna och filmerna kommer att bli besvikna, säger J.K. Rowling.