Packa bilen och styr ned mot underbara Skåne. Roadtrippen inleds i mångsidiga Kristianstad för kultur-, shopping- och naturupplevelser. Varför inte börja med att se stadens rika natur från vattnet?
Unikt biosfärsområde och god mat
Hoppa ombord på Safaribåten som tar dig fram på Helge å genom Biosfärsområde Kristianstads Vattenrike, som ligger mitt i Kristianstad, och till sevärdheter som Lillö borgruin. Föredrar du att snöra på vandringskängorna kan du följa den sex kilometer långa leden Linnérundan genom Biosfärområde Kristianstads Vattenrike. Leden, som tar dig genom täta videsnår, vida strandängar och grönskande lövskog, är tillägnad Carl von Linné som besökte våtmarkerna runt Kristianstad för drygt 250 år sedan.


Efter turen, oavsett om den är till sjöss eller fots, kan du ta en kort promenad till Tivoliparken för en lunch på den härligt avslappnade restaurangen Flabben i Fornstugan. I parken kan du också besöka den prunkande Hälsoträdgården med växthus och orangeri. När det är dags för middag är restaurangerna Smaca, Bara Vin och 4element några av många bra alternativ.
Sandstrand, historiska sevärdheter och mysiga boenden
Efter en dag i Kristianstad är det dags att bege dig till sommarpärlan Åhus, som för tankarna till långa sandstränder, bra golf och god glass. Staden är också känd för sin långa hamnpromenad, som du inte får missa att strosa utmed när du är här. Här ligger vackra båtar förtöjda och på kajen myllrar folklivet. Är du hungrig behöver du inte leta länge efter en restaurang då det finns gott om trevliga att välja mellan här.

Passa också på att strosa runt och uppleva stadens långa historia, stora konst- och designutbud och närhet till naturen. Köp en glass och ta en promenad på kullerstensgatorna till det gamla medeltida torget och Sankta Maria kyrka från 1100-talet, som är stadens äldsta byggnad. Här finns också små, udda butikspärlor som till exempel Torget 11 – Vintage & Secondhand.
När dagen närmar sig sitt slut kan du checka in på spahotellet Seaside på första parkett på Täppetstranden, där även den kända Åhusbryggan ligger. Njut av ett morgondopp i havet och en dag på spat med värmande relaxbad, massagepooler, bastu – eller varför inte få en energikick i den svalkande isvaken. För att maximera vistelsen ytterligare kan du även avnjuta en vällagad middag i restaurangen.

Ett annat tips är att ta in på det vackra värdshuset Kastanjelund i byn Yngsjö strax söder om Åhus, bara ett stenkast från Hanöbuktens vackra sandstrand. Här kan du bo över i personligt inredda rum och njuta av god mat tillagad på det bästa från omgivningens gårdar i restaurangen.

Slott med gamla anor
Nästa stopp på roadtrippen är Bäckaskog slott som sätter stjärnglans på resan. Det ligger på näset mellan Ivösjön och Oppmannasjön, en knapp halvtimme från Åhus. Slottets historia går bak till 1200-talet då det var ett kloster men byggdes senare om till en slottsanläggning. På senare år har bland annat Stjärnorna på slottet spelats in här – så kanske känner du igen byggnaden från tv.
Här kan du njuta av en god lunch, en promenad i parken och en simtur i sjön. Vill du förlänga vistelsen kan du också ta in över natten. Bäckaskog slott har nämligen flera olika boendealternativ och du kan, som de själva säger, bo i allt “från slott till koja”.

Bo med fåren utanför huset
Roadtrippen avslutas på mysiga Bodelssons by the Sea i Tosteberga. Det lilla hotellet har endast åtta rum, som alla har egna uteplatser eller balkonger och privata ingångar från trädgården. Det finns också en sommaröppen pool, två varmkar och en restaurang som så gott som alltid lagar mat med ekologiska råvaror. Hotellet ligger bara 500 meter från naturreservatet Tosteberga ängar där du kan ta en skön promenad bland de betande fåren. En riktig sommaridyll!

Välkommen att upptäcka nordöstra Skåne i sommar!
Läs mer om upplevelser här på www.visitkristianstad.se.
Kristianstads kommun finns även på:
Instagram: @visitkristianstad
Facebook: @visitkristianstad
