Hotel J
Trots att Hotel J bara ligger en kort bit från centrala Stockholm så sjunker man snabbt in i den lugna och avkopplande miljön och känner sig långt från storstadens stress. Ett plus är att man kan ta ett dopp från bryggan efter bastun, med utsikt över Djurgården på andra sidan vattnet. Nyligen renoverades hotellets 158 rum och i samband med detta lanserades även en ny satsning på wellness.
Läs mer: Sveriges 11 bästa hotell – enligt Guide Michelin
Här kan du delta i yoga- och styrkeklasser, skogsbad och örtpromenader, eller njuta av spa och bastu. Fantastisk frukostbuffé som serveras i Tornvillan. Vill du sätta guldkant på vistelsen så boka ett Signature Seaview-rum med en stor privat takterass!
Så tar du dig hit: Buss 443 från Slussen (10 min). Båt från Slussen eller Nybroviken tar ca 30 min.

Görvälns slott
Till detta maffiga slott åker jag om jag vill ha en lugn helg i lantliga miljöer – och för att äta gott! Görvälns slott är känt för sitt kök och har speciella foodieweekend-paket där en avsmakningsmeny med sju serveringar ingår. Slottet är från 1600-talet och ligger vid Mälarens strand, med grönskande odlingar och betande får runt knuten.
Läs mer: Är detta Stockholms mysigaste båtiquehotell?
Själva rummen ligger i externa byggnader i närheten av slotten och är mysigt inredda i en stil som känns personlig och lite ”quirky”. Vill du se dig om i omgivningarna innan middagen så finns gratis cyklar att låna!
Så tar du dig hit: Enklast är att ta sig hit med eget fordon, men det går även att ta pendeltåg till Jakobsberg och fortsätta med taxi till Görvälns Slott eller en promenad på ca 5 km. Sommartid går även buss 552X till Görvälns Slott från Jakobsbergs pendeltågsstation.

Djurönäset
Stort hotellkomplex med spa på ön Djurö i Stockholms skärgård. Själva byggnaden är inte så vacker – höjdpunkten här är snarare omgivningarna och spa-delen med en otroligt härlig infinity-pool där man kan blicka ut över klippor, hav och tallar. Inomhus finns en av Stockholms vackraste 25-meterbassänger som bjuder in till avkopplande simturer.
Läs mer: 5 underbara bastubad i Stockholms skärgård
Till Djurönäset kan man ta sig enkelt med buss från Slussen, vilket gör det till ett smidigt alternativ om man vill uppleva fin skärgårdsmiljö nära Stockholm utan att behöva ge sig ut på en lång båttur. I närheten hittar du motionsspår, promenadstigar och tennisbana (gratis för gäster). Det finns även vedeldad bastu samt möjlighet att hyra kajak.
Så tar du dig hit: Buss 434 eller 433 från Slussen stannar vid hotellet. Restid ca en timme.

Ellery Beach House
Stilen på Ellery Beach House på Lidingö går mot det lite lyxigare med inspiration från strandklubbar i Florida eller Kalifornien. Hit åker man för att fly undan den grå vardagen för en miljö och atmosfär som känns internationell. Ta en cocktail vid poolen och slappna av!
Är du sugen på en bit mat finns restaurangen Palmers som mixar influenser från Grekland, Marocko och Libanon, samt avslappnade Coco Beach Club Restaurant som serverar mindre rätter och drinkar.
Så tar du dig hit: Tunnelbana röd linje mot Ropsten. Därefter buss 204, hoppa av i Elfvik. Ellery Beach House ligger en kort promenad från busshållplatsen.

Winery Hotel
Inramningen med E4:an brusande runt hörnet är kanske inte den mest pittoreska med tanke på att detta är ett vinhotell. Men Winery Hotel har trots detta lyckats skapa en inbjudande miljö som man gärna återvänder till. Rummen är modernt inredda med en urban känsla och sommartid finns en takbar med pool. Winery är ett bra tips om du vill bo lite utanför city och samtidigt äta och dricka gott. Frukosten är fantastisk, liksom pizzan på hotellets restaurang. Är du shoppingsugen så ligger stora Westfield Mall of Scandinavia ett stenkast bort.
Så tar du dig hit: Pendeltåg till Solna station (ca 7 min från City). Hotellet ligger en kort promenad bort från stationen
