
På Bar 54 har gästerna utsikt över den ikoniska kontorsbyggnaden Chrysler Building och Times Square. Foto: Hyatt Times Square.
Baren i New York där du kan dricka bubbel – i en bubbla
177 meter ovanför marken och med en slående utsikt över Manhattan. På Hyatt Times Square hotellbar Bar 54 kan du njuta av New Yorks glittrande skyline i värmen av en uppblåst plastbubbla.
Baren har installerat inte en utan två bubblor som har getts namnen Bubble East och Bubble West på hotellets takterrass som ligger på den 54:e våningen, skriver Aftonbladet Resa.

Sedan de installerades i januari har efterfrågan på ett bord i bubblorna varit hög. Här kan gäster njuta av cocktails och gourmeträtter.

De genomskinliga plastkupolerna tar 10 personer vardera och det går att boka antingen ett bord eller hela bubblan.

På grund av den höga efterfrågan måste ett bord bokas på nätet i god tid i förväg. De som lyckas få bord kan sedan njuta av en spektakulär utsikt som sträcker sig från Hudsonfloden till East River.
11 tips till New York
New Yorks bästa skybarer
Här kan du sova i en plastkapsel 400 meter över marken
Text: Johanna Jackson • 2016-03-08
Restips • Mat och dryck • New York