Rekordlång flight – ett dygn på samma flyg
Känns 24 timmar på ett flygplan som en utmaning – eller som en belöning för att slippa byten? Nu blir den flygningen verklighet när Finnair öppnar sin nya linje till Melbourne.
Test: Thule Landmark på tågluff – hur bra är den?
Alla vet ju att man har ryggsäck med sig på tågluff. Den ska heller inte vara för stor, så att man orkar bära allt. Men vad gör man om man måste bära för två? Jo – man tar med sig en stor ryggsäck ändå.
Milano-guide: 5 shoppingtips för dig som älskar mode
Exklusiv shopping, lyxfynd, anrika modemiljöer och hippa barer. Milano är den perfekta staden för dig som är intresserad av mode. Författaren och Italienkännaren Anna Martinengo tipsar om sina fem favoriter i modehuvudstaden.
5 favoriter i Berlin – Björn Werner tipsar
Kulturskribenten Björn Werner, aktuell med boken Den tyska maten, listar fem måsten i den tyska huvudstaden.
Osäkert läge stoppar flyg till Dubai i vinter
Det blir svårare att ta sig till Dubai från Norden i vinter. Några av Nordens största flygbolag ställer alla in sina flygningar till emiratet – och pekar på det oroliga läget i Mellanöstern.