I Tokyos virrvarr av blinkande billboards och elektronik kan det vara skönt att koppla av med en bok och få en digital detox.
Trendiga Book and Bed ligger i nöjesdistriktet Ikebukuro i Toshima i nordvästra Tokyo och erbjuder sina gäster en chans att välja och vraka bland hundratals böcker innan en god natts sömn i en av kojorna som är inbyggda i hyllorna.
Här finns totalt 30 sovkojor som självfallet är utrustade med läslampor, delade badrum och toaletter.
Framför bokhyllorna finns mysiga läshörnor där man kan kura ihop sig och försvinna in i fiktionens värld.
Det finns över 1 700 japanska och engelska böcker och seriemagasin att välja bland, så chansen att man hittar något som faller en i smaken är stor. Vill man dock hellre surfa online så går det, hostelet erbjuder gratis wifi.
Läs mer på bookandbedtokyo.com/en/
Missa inte att gilla Vagabond på Facebook för mer reseinspiration i ditt flöde.