
1336316.jpg
I Tokyo finns varje bokälskares drömhostel
Fluffiga kuddar, mysiga krypin och hyllmeter av litteratur. Book and Bed Tokyo är bokaffären där du inte behöver gå hem för natten, istället kan du helt enkelt sova över i en av kojorna som gömmer sig bakom hyllorna med böcker.
I Tokyos virrvarr av blinkande billboards och elektronik kan det vara skönt att koppla av med en bok och få en digital detox.
Trendiga Book and Bed ligger i nöjesdistriktet Ikebukuro i Toshima i nordvästra Tokyo och erbjuder sina gäster en chans att välja och vraka bland hundratals böcker innan en god natts sömn i en av kojorna som är inbyggda i hyllorna.

Här finns totalt 30 sovkojor som självfallet är utrustade med läslampor, delade badrum och toaletter.

Framför bokhyllorna finns mysiga läshörnor där man kan kura ihop sig och försvinna in i fiktionens värld.

Det finns över 1 700 japanska och engelska böcker och seriemagasin att välja bland, så chansen att man hittar något som faller en i smaken är stor. Vill man dock hellre surfa online så går det, hostelet erbjuder gratis wifi.

Läs mer på bookandbedtokyo.com/en/
Missa inte att gilla Vagabond på Facebook för mer reseinspiration i ditt flöde.
33 måsten i Tokyo
Böcker på resan: 5 resor, 5 böcker
Spektakulär restaurang ligger insprängd i en grotta – världens mest romantiska läge?
9 heta designhostels i Europa som vi vill bo på just nu
Text: Johanna Jackson • 2016-09-14
Japan • Hotell • Tokyo